Ulubionym przysmakiem dla dzieci zimą jest dżem truskawkowy. Większość gospodyń domowych robi dżem truskawkowy w prosty sposób. Truskawki obsypujemy cukrem, a następnie gotujemy i zamykamy w słoikach. Ale muszę powiedzieć, że jednocześnie truskawka traci swój piękny kolor, zmienia swój aromat i smak. Ten sposób pomoże zachować zarówno kolor, jak i smak i aromat.

Składniki:

  • 2 kg truskawki,
  • 1 kg cukru,
  • 0.5 szklanki wody

Sposób przygotowania:

W przypadku dżemu truskawkowego weź małą, ale dojrzałą truskawkę. Usuwamy szypułkę, myjemy pod bieżącą wodą i przecedzamy przez sito. Następnie należy wrzucić truskawki do miski.

W drugiej misce ugotuj syrop: do 1 kg cukru dodaj 0,5 szklanki wody i gotuj na średnim ogniu. Gotuj syrop przez 5-7 minut, aby stał się gęsty, ale nie biały. Łatwo to sprawdzić, weź łyżką trochę syropu i lekko podmuchaj, jeśli syrop stał się kleisty i prawie zastygł, to jest gotowy.

Teraz zalej truskawki gorącym syropem, przykryj pokrywką i pozwól ostygnąć. Truskawki w tym czasie puszczają sok, a syrop staje się dość płynny. Następnie przecedzamy wystudzone truskawki przez sito i gotujemy odcedzony sok przez 5-7 minut. Włóż truskawki z powrotem do miski i zalej zagotowanym gorącym syropem. Pozwól truskawkom ponownie całkowicie ostygnąć. I powtarzaj to ponownie. Jeśli chcesz, aby syrop był gęsty, dodaj więcej cukru i dobrze zagotuj.

Po trzecim razie wkładamy truskawkę do sterylnych słoików i napełniamy je wrzącym syropem, zakręcamy wieczka i kładziemy słoiki w koc.

Chodzi o to, że truskawki w ogóle nie gotujemy, tylko syrop gotuje się 3 razy, ewentualnie 4.

Przygotowany dżem truskawkowy w ten sposób ma piękny bogaty kolor i jest bardzo aromatyczny, który jest bardzo dobrze wyczuwalny zimą.

Główne zdjęcie: cooku.ru