Składniki:

  • Mąka – 300 g
  • Cytryna – 1 szt.
  • Masło – 180 g
  • Cukier puder – 230 g
  • Proszek do pieczenia – 8 g
  • Jajko – 3 szt.

Przygotowanie:

1. W dużej misce wymieszaj mąkę, proszek do pieczenia i 100 g cukru pudru. Pozostałe 130 g cukru pudru trafią do cytrynowego kremu. Dodaj 150 g masła. Pozostanie jeszcze 30 g masła na krem. Ugnieść ciasto rękami. Dodaj 1 jajko. Pozostałe 2 jajka pójdą do kremu cytrynowego. Szybko zagnieść ciasto. Ciasto jest giętkie, miękkie i kruche. Włóż go do woreczka i włóż do lodówkę na pół godziny.

2. Gdy ciasto jest w lodówce, mamy czas na zrobienie kremu cytrynowego. Najpierw wyciśnij sok z cytryny, a następnie przefiltruj go. Można zrobić to przez sitko. Pozostałe 30 g masła roztopić. Jeśli masz niewielkie doświadczenie w robieniu kremów i sosów, lepiej zrobić to w kąpieli wodnej.

3. Do roztopionego masła dodajemy przecedzony sok z cytryny, następnie dodajemy pozostałe 130 g cukru pudru i 2 jajka. Ciągle mieszając, gotujemy krem na małym ogniu (lub w kąpieli wodnej), aż prawie zgęstnieje. Trwa to około 5-6 minut. Zdejmij krem z ognia.

4. Przykryj formę do pieczenia papierem do pieczenia. Włóż do niej dwie trzecie ciasta i rozprowadzić palcami po dnie formy, jednocześnie formując boki, na ciasto wyłożyć krem cytrynowy. Resztę ciasta rozwałkować i pokroić w paski, ułożyć na placku w formie kratki, ciasto cytrynowe piec w piekarniku nagrzanym do 180 °C przez 30 minut. Ostudź gotowe ciasto, a następnie podaj je do stołu.

Główne zdjęcie: coocook.me