Składniki:

 • Jajka – 2 szt.
 • Cukier – 170 g (8.5 łyżek bez górki)
 • Masło – 120 g
 • Kakao – 40 g (4 łyżki bez górki)
 • Wrzątek – 100 ml
 • Mleko – 100 ml
 • Mąka pszenna – 220 g (11 łyżek bez górki)
 • Proszek do pieczenia – 5 g (1 łyżeczka)
 • Sól – 1/3 łyżeczki

Krem czekoladowy:

 • Śmietana lub gęsty naturalny jogurt – 250 g
 • Cukier puder – 40 g (2 łyżki bez górki)
 • Kakao – 20 g (2 łyżki bez górki)
 • Gorzka czekolada o zawartości 50% kakao – 100 g

1 łyżka bez górki – 20 g mąki, z górką – 30 g mąki

1 łyżka bez górki – 20 g cukru, z górką – 25 g cukru

Sposób przygotowania czekoladowego ciasta:

Najpierw zaparz kakao. Kakao (40 gramów lub 4 łyżki bez górki) zalej wrzątkiem (100 ml). Wymieszaj do jednolitej konsystencji.

Dodaj 100 ml zimnego mleka. Wymieszaj, aż masa będzie jednolita. Należy zrobić to po to, aby zaparzone kakao stało się ciepłe i można było dodać do ciasta, nie czekając, aż ostygnie.

W razie potrzeby kakao można parzyć tylko z mlekiem lub tylko z wodą. Dobrze ubij 120 g miękkiego masła w temperaturze pokojowej za pomocą miksera. Dobrze ubite masło będzie w jaśniejszym kolorze i stanie się przewiewne.

Do masła dodaj cukier (170 gramów lub 8,5 łyżek bez górki). Wszystko dobrze wymieszaj. Następnie dodawaj po jednym jajku, za każdym razem dobrze mieszając, aż masa będzie jednolita. W sumie będziesz potrzebować 2 jajka.

Dodaj kakao i wymieszaj za pomocą miksera na wolnych obrotach, aż masa będzie jednolita.

Dodaj przesianą mąkę pszenną (220 gramów lub 11 łyżek bez górki), proszek do pieczenia (5 gramów lub 1 łyżeczkę) i sól (1/3 łyżeczki). Wymieszaj na niskich obrotach miksera, niezbyt długo, aż do uzyskania jednolitej konsystencji.

Ciasto robię w formie o średnicy 19 cm, spód i boki formy przykrywam folią teflonową, zamiast folii można użyć papieru do pieczenia. Ciasto przełóż do formy i równomiernie rozprowadź.

Włóż do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz przez 45-55 minut. Czas pieczenia zależy od wielkości ciasta i piekarnika, w moim przypadku zajęło to 50 minut.

Sprawdź gotowość ciasta za pomocą wykałaczki. Jeśli będzie sucha, bez pozostałości mokrego ciasta, to ciasto jest gotowe.

Pozostaw ciasto do ostygnięcia w formie przez 10-15 minut, a następnie wyciągnij. Przełóż ciasto na ruszt górną stroną do dołu i pozwól mu całkowicie ostygnąć.

Schłodzone ciasto połóż na talerzu, ja kładę do góry nogami, bo spód jest bardziej równy.

Przygotuj krem. Podgrzej 100 g gorzkiej czekolady z 50% kakao w kuchence mikrofalowej lub łaźni wodnej. Wymieszaj czekoladę i zostaw na stole.

Do śmietany (250 g) dodaj cukier puder (40 gramów lub 2 łyżki bez górki) i przesiane kakao (20 gramów lub 2 łyżki bez górki).

Wymieszaj, aż masa będzie jednolita, aż cukier puder i kakao całkowicie się rozpuszczą.

Mam śmietanę o zawartości tłuszczu 30%, można też wziąć śmietanę o zawartości tłuszczu 20-25%. Śmietanę w tym przepisie można zastąpić gęstym jogurtem naturalnym bez dodatków.

Następnie w dwóch etapach dodaj do śmietany rozpuszczoną czekoladę. Dodaj trochę roztopionej czekolady i dobrze wymieszaj trzepaczką, aż do jednolitości. Krem jest bardzo smaczny, ma głęboki smak czekolady i doskonale utrzymuje swój kształt.

Posmaruj boki ciasta kremem i rozprowadź cienką warstwę kremu na wierzchu ciasta. Za pomocą szpatułki wyrównaj z boku. Resztę kremu przełóż do rękawa cukierniczego i udekoruj wierzch ciasta kremem.

Główne zdjęcie: cooku.ru