Wiśnie kandyzowane są prawdziwym wybawieniem, gdy zbiory są duże, a kompot oraz dżem są już przygotowane. Wiśnie kandyzowane są doskonałym dodatkiem do wszelkich wypieków, zwłaszcza twarogowych i drożdżowych.

Składniki:

  • Wiśnia – 3 kg
  • Cukier – 1.6 kg
  • Woda – 650 ml

3 kg wiśni należy wydrylować. Wiśnie bez pestek ważą około 2,6 kg. Na 1 kg wiśni przypada 400 g cukru (łącznie 1050 g). Wiśnie należy posypać cukrem i pozostawić na 5 godzin, aby puściły sok. Co godzinę należy mieszać wiśnie.

Odcedź powstały sok, umieść wiśnie na durszlaku. Pozostaw na kolejne 3 godziny, aby pozbyć się pozostałego soku.

W sumie otrzymasz około 1,5 litra soku z wiśni - świetnie nadaje się on do picia po schłodzeniu w upalne dni.

Przygotuj syrop: do pozostałych 1,8 kg wiśni, dodaj 540 g cukru i 650 ml wody. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień, gotuj na wolnym ogniu przez 5-7 minut, wyłącz i poczekaj, aż wiśnie ostygną bezpośrednio w syropie - jest to bardzo ważny etap.

Następnie ponownie przelej syrop z wiśni przez durszlak i pozostaw do pełnego odsączenia.

Otrzymasz prawie 1 litr syropu i 1,7 kg wiśni. Rozłóż wiśnie w jednej warstwie na pergaminie na blasze do pieczenia. Susz w piekarniku w temperaturze 45-50 stopni przez 3 godziny. Można je również suszyć w suszarce do owoców, jeśli taką posiadasz.

Na samym końcu otrzymasz 1 kg wiśni kandyzowanych z 3 kg wiśni. Wiśnie są gotowe, gdy przestaną puszczać sok i będą ciemniejszego koloru. Świetnie nadają się jako dodatek do wszelkich słodkich wypieków!

Główne zdjęcie: cpykami