Jest to wspaniały produkt spożywany w bardzo różnych postaciach. Jednak eksperci są przekonani, że najlepszą opcją jest gotowanie jaj na miękko. A dziś powiemy, dlaczego w tej formie przynoszą największe korzyści, a także powiemy, jak prawidłowo gotować jajka na miękko w różne sposoby.

JAK GOTOWAĆ JAJKA NA MIĘKKO

Istnieje opinia, że jaja lepiej spożywać w surowej postaci. To nie jest bezpieczne, nawet jeśli jajko zostało złożone przez znanego wiejskiego kurczaka. Problem polega na tym, że organizm z trudem radzi sobie z trawieniem surowego białka.

Ponadto nie można kontrolować, co kurczak jadł. Wszelkie drobnoustroje bardzo łatwo dostają się do białka jaja i mogą wywoływać nieprzyjemne choroby. A z surowego żółtka pod takim względem może być nie mniej problemów.

Jeśli ugotujesz jajka na twardo, to tu też nie wszystko jest dobrze. Faktem jest, że gotowane białko jest po prostu trawione dość łatwo i szybko, ale żółtko traci część użytecznych właściwości, poza tym jest trawione przez około trzy godziny.

Dlatego eksperci uważają jajka na miękko za naprawdę złoty środek. A jajko w torebce, gdy żółtko zachowuje stan ciekły, a białko staje się stałe, jest najbardziej przydatne i łatwe do strawienia.

Taki produkt można uzyskać podczas szybkiego gotowania we wrzącej wodzie. Możesz też po prostu zalać jajko wrzącą wodą i trzymać w tej formie przez 10 minut, a następnie ponownie zalać świeżą wrzącą wodą przez kilka minut. Przy takim gotowaniu białko zamienia się w delikatną masę, a żółtko zachowuje stan ciekły.

foto: takprosto.cc

Aby ugotować jajka na miękko w garnku, musisz uważnie obserwować czas. Optymalny czas gotowania wynosi 3-4 minuty. Musisz zrozumieć, że podczas gotowania przez 3 minuty część białka może pozostać płynna, ale 4-minutowe gotowanie jaj sprawi, że białko będzie całkowicie twarde.

GOTOWANIE

Umyj świeże jajka w zimnej wodzie i włóż ich do garnka o niewielkich rozmiarach, aby były nieruchome podczas gotowania, i były umieszczone bliżej siebie.

Zalej jajka wodą, dodaj łyżkę soli i umieść garnek na ogniu.

Gdy woda się zagotuje, zmniejsz ogień i obserwuj czas (te same 3-4 minuty).

Po upływie czasu gotowania przenieś jajka do pojemnika z zimną wodą — ułatwi to ich oczyszczenie od skorupki.

Do gotowania jaj można użyć Multicooker. W takim przypadku, aby uzyskać pożądany produkt, jaja kurze trzeba gotować przez 5 minut, korzystając z trybu gotowania "gotowanie na parze".

foto: takprosto.cc

Jajka na miękko zaleca się jeść jeszcze gorącymi. Aby to zrobić, lepiej użyć specjalnego stojaka, kierując ostry nos jajka do góry. Oczyść górną część skorupy, a następnie możesz zjeść jajko łyżeczką. Smacznego!

Główne zdjęcie: takprosto.cc