Jak rozpoznać, że obok ciebie znajduje się głupia osoba? Jest kilka wskazówek. Dziś zastanowimy się nad jedną z nich i opowiemy, dlaczego Jack London miał rację.

Znana psychoterapeutka Maria Erile uważa, że osoba głupia jest pozbawiona wątpliwości co do swojego nastawienia do życia. Tak, uważa, a nie jest pewna, gdyż naszym zdaniem jest osobą inteligentną :)

Argumentuje, że nauka stopniowo zmieniała swoje poglądy na temat przedmiotów i zjawisk.

Na przykład w 1600 roku Giordano Bruno (uczeń Mikołaja Kopernika) został spalony na stosie za twierdzenie, że Ziemia obraca się wokół Słońca. Teraz w podręcznikach geografii mówi się, że nasza planeta ma kształt kuli.

Dotyczy to nie tylko matematyki, ale także innych nauk. Na przykład psychologowie zwykli mówić: podczas gier wśród dzieci w wieku przedszkolnym zawsze powinno się mówić „zwyciężyła przyjaźń”. Dziś jednak psychologowie uznają, że dzieci muszą się nauczyć przegrywać.

Potrafiła mówić od rana do wieczora i była z tego bardzo dumna, jak każdy małostkowy człowiek. Shimazaki Toson „Rodzina”

Takich przykładów jest wiele: można je znaleźć w każdej dziedzinie. Tak, nawet naukowcy mogą się mylić i przyznają się do tego, podobnie jak inni niezwykle inteligentni ludzie. Głupia osoba jest pewna, że zawsze ma rację. Nie chce uczyć się nowych rzeczy, być elastyczną, co czyni człowieka jeszcze słabszym: według współczesnych naukowców sztywne myślenie powoduje chorobę Alzheimera.

Taka osoba nie tylko nie chce, ale i nie potrafi przyznać się do swoich błędów: nigdy nie przyjmuje do wiadomości, że się myli. Jeśli ktoś nie zgadza się z jej opinią, zaczyna uważać, że rozmówca jest głupi; jeśli się zgadza, wręcz przeciwnie, idealizuje rozmówcę.

Osobę głupią łatwo rozpoznać po jej sposobie myślenia. Takie osoby mają tendencję do tego, by dzielić świat, ludzi i rzeczy na „dobre i złe”, „głupie i mądre”, „czarne i białe” itp.

Głupie osoby nie są w stanie pojąć wielkich idei: nic poza nimi samymi nie jest naprawdę wielkie i ważne. James George Frazer „Złota gałąź”

Poproszeni o uzasadnienie swojej opinii, tacy ludzie odwołują się do własnego autorytetu lub doświadczenia. Komunikacja z nimi jest uciążliwa, ponieważ aktywnie narzucają innym swój punkt widzenia i nie akceptują żadnej innej opinii. Nie ma sensu mówić takiej osobie, że się myli: jak powiedział pewien satyryk: „jeśli kłócisz się z idiotą, on prawdopodobnie robi dokładnie to samo”.

Głupi ludzie są zawsze „najwspanialsi” i krzyczą o tym, jacy są mądrzy, podczas gdy inni są głupi. Są też „najbardziej męskimi” mężczyznami i „najbardziej czarującymi” kobietami. Przy czym inni czasem im wierzą, ponieważ takie osoby szczerze wierzą w to, że są doskonałe i często sprawiają wrażenie pewnych siebie.

Natomiast osoba o dobrze rozwiniętą umiejętnością myślenia (w tym krytycznego) nie uwierzy w to, ale będzie udawać, że wierzy. Aby po prostu nie komplikować sytuacji, ponieważ głupiej osobie wystarczy, że ktoś się z nią zgodzi, w przeciwnym razie wybuchnie kłótnia.

To jest typowy przykład dialogu, w którym małostkowy człowiek rozmawia ze swoim rówieśnikiem.

- Dzisiejsza młodzież to coraz bardziej głupsze pokolenie.

- Na czym dokładnie polega ich głupota?

- Otóż ogólnie rzecz biorąc, niewiele wiedzą, ale za to bardzo się chwalą.

- Naprawdę? Kiedy Ty to słyszałeś? Akurat ja na przykład nigdy nie spotkałem młodych ludzi, którzy by się czymś chwalili.

- To dlatego, że masz wąskie horyzonty!

Zapewne przekonałeś się, jak prawdziwy jest ten cytat z książki „Martin Eden”:

Właściwością jednak umysłów ograniczonych jest przypisywanie ciasnoty duchowej wyłącznie innym osobom. Jack London

Główne zdjęcie: podumay.info