Przyzwyczailiśmy się traktować hollywoodzkich aktorów z pogardą, no bo czego mogą nas nauczyć - wykonują polecenia reżysera, wypowiadając do kamery wyuczony na pamięć tekst i dostają za to kupę pieniędzy. Ale są wśród nich i tacy, których już dawno uznaliśmy za "równych gości" - Jack Nicholson, Al Pacino, Anthony Hopkins, Clint Eastwood.

To "stara gwardia", która poświęciła kinu ponad 50 lat swojego życia. A Oscary nie trafiają do byle kogo.

Znalazłam kilka cytatów Roberta De Niro, które wydały mi się zabawne, a jednocześnie mądre.

Robert De Niro ma 80 lat i urodził się w Nowym Jorku.

Jego pradziadek i prababcia ze strony ojca byli Włochami, jego babcia była Irlandką, a jego matka była Amerykanką (z niemieckimi, francuskimi i holenderskimi korzeniami).

W 1974 roku De Niro zagrał Vito Corleone, za tę drugoplanową rolę aktor zdobył Oscara, następnie wziął udział w takich filmach jak "Taksówkarz", "Przylądek strachu", "Depresja gangstera", "Poznaj moich rodziców".

O minimaliźmie

„Wolę nie mieć zbędnych rzeczy. Im więcej rzeczy posiadasz, tym więcej energii im poświęcasz”.

Kiedyś uważano, że im więcej ma się dóbr materialnych, tym lepiej. Samochody, mieszkania, działki i zastawy. Ale teraz modny jest minimalizm i filozofia wyrzucania wszystkiego, co jest nam zbędne.

Nie wydawaj pieniędzy na bezduszne przedmioty, inwestuj je w swoje uczucia.

Nikt nie będzie oczywiście rezygnować z konta bankowego, ale naprawdę nie powinieneś obciążać się niepotrzebnym bagażem. W ten sposób łatwiej jest przejść przez życie.

O kompatybilności

„Jeśli krzesło jest dobre, to nie zajmie ci dużo czasu, aby się na nim wygodnie rozsiąść”.

Dobra rada dla tych, którzy wciąż wierzą, że aby coś polubić, trzeba się do tego przyzwyczaić.

De Niro z metaforą krzesła mówi nam: nie trać czasu na stres i przyzwyczajanie się, szukaj czegoś, co od razu będzie twoje. Niezależnie od tego, czy jest to praca, hobby czy partner życiowy.

Jak walczyć z depresją

„Na przeciw każdej depresji trzeba wychodzić z uśmiechem. Depresja pomyśli, że jesteś idiotą i ucieknie”.

Depresję można opisać słowami mądrego króla Salomona: "I to przeminie". Albo Konfucjusza: "Czasami to chaos pomaga umieścić rzeczy na ich właściwym miejscu".

Najważniejsze jest, aby zdać sobie sprawę, że po zachodzie słońca zawsze następuje świt. Apatia prędzej czy później minie, czy tego chcemy, czy nie. Takie jest prawo życia.

O doświadczeniu życiowym

„Dziś śmieję się częściej niż w młodości. Myślę, że już nie oceniam ludzi tak surowo”.

Zaskakującym zjawiskiem jest to, że z wiekiem człowiek staje się łagodniejszy, bardziej ustępliwy, ponieważ bycie zasadniczym i bezkompromisowym to los młodzieńczego maksymalizmu.

Łatwiej zapominamy o przewinieniach, łatwiej wybaczamy, nie osądzamy nikogo i nie przyklejamy łatek. Być może tak właśnie wygląda mądrość.

Główne zdjęcie: youtube