Wiele osób uważa, że do prowadzenia szczęśliwego życia wystarczy odpowiednie odżywianie, czyste powietrze, aktywność fizyczna i piękny widok za oknem. Tacy ludzie mieliby całkowitą rację, gdyby nie to, że istnieją wokół nas toksyczni ludzie, którzy potrafią zatruć nasze życie. Jak ich rozpoznać?

Ci ludzie ciągle się skarżą i narzekają na kiepską pogodę, głupich szefów, niekompetentnych współpracowników, rząd, więc nie masz innego wyjścia, jak tylko uciekać. To są toksyczni ludzie i jest to najbardziej odpowiednia definicja ich zachowania.

Podobnie jak unikamy niezdrowej żywności, należy unikać toksycznych ludzi. Aby to zrobić, musimy najpierw ich rozpoznać, żeby wiedzieć z kim mamy do czynienia na co dzień.

Cechy toksycznej osoby:

Sarkastyczne uwagi

Rzucanie sarkastycznych uwag, obrażanie innych - to wszystko próbują ukrywać, gdy żartują. Nawet jeśli te żarty nie są skierowane bezpośrednio do rozmówców, to nikt nie może mieć pewności, że nie są obgadywane za plecami. Jest to pewna cecha toksycznych ludzi, od których lepiej trzymać się jak najdalej.

Negatywny nastrój

Takim osobom towarzyszą negatywne emocje. Ciągle narzekają, złoszczą się, krytykują i wpadają w gniew. Wystarczy zapytać: „Jak się masz?”, a w odpowiedzi usłyszysz mnóstwo negatywnych rzeczy. Po monologu, podczas którego rzadko udaje ci się cokolwiek powiedzieć, taka osoba, która odczuwa satysfakcję, zaczyna rozglądać się za kolejną ofiarą, a ty, kompletnie zdruzgotany, próbujesz dojść do siebie.

Niska samoocena

Potrzebują publiczności, która zwróci uwagę na ich własną osobowość. Nie ma znaczenia, jakie emocje odczuwają inni ludzie. Aby poprawić swoje samopoczucie, toksyczna osoba musi przyciągać uwagę innych. Dlatego zawsze próbuje zwrócić na siebie uwagę.

W rzeczywistości istnieje wiele innych cech toksycznych osób, ale mają one jedną wspólną cechę - po komunikacji z taką osobą odczuwasz irytację i rozdrażnienie.

Co należy robić?

Nie ma uniwersalnego sposobu, by pozbyć się toksycznych osób ze swojego otoczenia.

1. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest zbudowanie dystansu. Nie bój się sprawiać wrażenia nieuprzejmego, nieporadnego, aspołecznego. Jeśli pracujesz z toksycznymi ludźmi, postaraj się przenieść do innego działu, w przeciwnym razie zatrują całe twoje życie.

2. Jeśli toksyczna osoba należy do grona bliskich osób, od której nie można się zdystansować, można głośno przedstawić swój punkt widzenia. Toksyczni ludzie (jak zresztą wszyscy inni) nie lubią gdy zarzuca im się brak zainteresowania problemami i zdrowiem ich bliskich, chamstwo i naruszanie osobistych granic. Co innego wysłuchać, a co innego pozwalać na to, by ktoś nieustannie obciążał Cię problemami innych ludzi. Należy zapanować nad tym, by czuć się komfortowo i nie pozwalać na naruszenie osobistych granic.

3. Spróbuj ustalić granice. Na przykład zapytaj, jak dana osoba zamierza rozwiązać swój problem. Będzie wówczas zmuszona do tego, by pokierować rozmową w innym kierunku, albo oskarży cię o bezduszność i odejdzie, by znaleźć sobie inną ofiarę.

4. Zastanów się, kim się czujesz, gdy komunikujesz się z bliskimi - pełnoprawnym rozmówcą czy kimś, kto potrafi współczuć, wysłuchać pretensji do świata. Dobrze, jeśli dana osoba również potrafi Cię wysłuchać, w przypadku gdy jest inaczej, może to oznaczać, że jesteś wykorzystywany. Wyznacz te granice, w których będziesz odbierać również pozytywne emocje, a jeśli komuś to nie odpowiada, niech szuka sobie inną ofiarę.

5. Toksyczni ludzie rzadko zdają sobie sprawę z tego, jak wiele szkód wyrządzają swoją komunikacją i wyrażaniem emocji. Nie są przestępcami, którzy powinni zniknąć z tego świata. Ale tylko ty możesz zdecydować, z kim czujesz się komfortowo spędzając czas, stale utrzymując kontakty i dzieląc się radością i smutkiem.

Główne zdjęcie: youtube