15 inspirujących cytatów Marka Aureliusza, filozofa i cesarza rzymskiego.

W historii ludzkiej cywilizacji nigdy nie było osoby takiej jak Marek Aureliusz i być może już nigdy nie będzie. Czy to odważne stwierdzenie? Być może. Ale nie jest ono bynajmniej bezpodstawne. Zarówno w przeszłości, jak i w teraźniejszości, system polityczny i porządek świata po prostu nie są przystosowane do pojawienia się takiego władcy jak Marek Aureliusz Antoninus.

Kim on był? Władcą? Filozofem? Przywódcą wojskowym? Zadajmy inne pytanie: kim nie był Marek Aureliusz? Przede wszystkim nie był idealnym władcą. Był bowiem zawsze wierny zasadom swojej filozofii. Idealny władca musi iść na kompromis. Marek Aureliusz potrafił żyć i rządzić zupełnie inaczej...

Było wielu filozofów. Jeszcze więcej było przywódców wojskowych. Byli też tacy, którzy byli kochani przez lud, począwszy od żebraka, a skończywszy na najbogatszych i najszlachetniejszych. Można nawet znaleźć w historii przykłady tych, którzy byli zarówno filozofami, jak i przywódcami wojskowymi, i byli kochani przez społeczeństwo. Ale nie było nikogo, kto zawsze, w każdych okolicznościach, pozostawał wierny swoim zasadom. Z wyjątkiem Marka Aureliusza.

Opisał to wszystko w „Rozmyślaniach”: „Nie żyj tak, jakbyś miał żyć lat dziesięć tysięcy. Los wisi nad tobą. Dopóki żyjesz, dopóki możesz – bądź dobry. Każdą pracę wykonuj, jakby miała ona być ostatnią w życiu”.

Mówi się, że podczas ceremonii pożegnania zmarłego cesarza wydarzyło się coś niesamowitego. Uczestnicy procesji pogrzebowej płakali i rozpaczali, ale nagle przestali płakać, zniknął smutek z ich twarzy. Co się właściwie stało?

Świadomość, że nie ma sensu opłakiwać cesarza, ponieważ wrócił tam, skąd przybył...

Marek Aureliusz - cesarz rzymski, filozof, przedstawiciel szkoły stoickiej, naśladowca Epikteta. Ostatni z pięciu wielkich cesarzy.

Marek Aureliusz pozostawił po sobie dzieła filozoficzne pod wspólnym tytułem „Rozmyślania”. Zebraliśmy 15 najbardziej inspirujących cytatów z jego książek:

1. Jeśli nie możesz zmienić okoliczności, zmień swoje nastawienie do nich.

2. Nasze życie jest takim, jakim uczyniły je nasze myśli.

3. To nie śmierci powinien się człowiek bać, lecz tego, że nigdy nie zacznie żyć

4. Człowiek tyle jest wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje

5. Nie żyj tak, jakbyś miał żyć lat dziesięć tysięcy. Los wisi nad tobą. Dopóki żyjesz, dopóki możesz – bądź dobry. Każdą pracę wykonuj, jakby miała ona być ostatnią w życiu.

6. Zajrzyj w siebie! W twoim wnętrzu jest źródło, które nigdy nie wyschnie.

7. Problem polega na tym, że jeśli nie podejmujesz ryzyka, ryzykujesz jeszcze bardzie

8.Najgorsze co może się zdarzyć, to użalanie się nad sobą.

9. Zawsze masz możność żyć szczęśliwie, jeśli pójdziesz dobrą drogą i zechcesz dobrze myśleć i czynić. A szczęśliwy to ten, kto los szczęśliwy sam sobie przygotował.

10. Do szczęśliwego życia potrzeba bardzo niewiele; szczęście jest w nas samych, w naszym sposobie myślenia.

11. Życie jest krótkie. Korzystaj z teraźniejszości w sposób rozumny i słuszny. Bądź rozsądny w odpoczynku.

12. Śmierć uśmiecha się do każdego człowieka. Jedyne, co człowiek może zrobić, to odwzajemnić swój uśmiech.

13. Każdego ranka powinieneś mówić sobie: zamierzam spotkać się dzisiaj z egoistami i niewdzięcznikami.

14. A kto goni za rozkoszami, nie wstrzyma się od niesprawiedliwości.

15. Śmieszne to, że nie usuwamy się przed grzechem własnym, co jest możliwe, a usuwamy się przed obcym, co jest niemożliwe.