To właśnie ci, którzy są nam najbliżsi, sprawiają nam najwięcej cierpienia.

Jeśli osoba, która źle nas traktuje, należy do naszego najbliższego otoczenia, musimy dać jej do zrozumienia, że jeśli nie zmieni swojego zachowania, będziemy musieli się trzymać od niej z daleka, ponieważ nasze dobro osobiste jest dla nas najważniejsze.

Jeśli ktoś traktuje nas źle, mamy trzy opcje: zareagować mądrze, tolerować i zaakceptować to lub zareagować agresywnie.

Kontrolowanie emocji w takich napiętych sytuacjach nie jest łatwe. W końcu pewne obszary naszego mózgu są aktywowane.

Gdy ktoś traktuje nas źle, lekceważy lub nam grozi, nasza kora przedczołowa, ciało migdałowate, przednia część kory zakrętu obręczy natychmiast zwiększa aktywność.

Obszary te są związane z naszym instynktem przetrwania, to one sprawiają, że reagujemy agresją lub wręcz przeciwnie, uciekamy przed niebezpieczeństwem.

Jednak w takich sytuacjach należy nauczyć się radzić sobie za pomocą inteligencji emocjonalnej. W ten sposób pozbędziemy się uczucia strachu lub złości, które całkowicie nami zawładną i możemy stracić nad sobą panowanie.

Oto 5 obietnic, które powinieneś sobie złożyć, aby właściwie reagować, gdy ktoś traktuje Cię źle.

1. Składam sobie obietnicę, że zawsze będę pamiętać, kim jestem i ile znaczę.

Kiedy ktoś źle nas traktuje i przekracza zdrowe limity tego, co dozwolone, to bardzo osłabia nasze poczucie własnej wartości. Pogarda, obraźliwe słowa, upokorzenie, oszustwo.

Gdy spotyka nas takie traktowanie, czujemy się w potrzasku, ponieważ atakowane jest to, czego zbudowanie kosztowało nas tak wiele wysiłku: nasze pojęcie o nas samych, nasze poczucie własnej wartości, poczucie bezpieczeństwa i nienaruszalności.

Gdy ktoś traktuje Cię źle i daje Ci do zrozumienia, że jesteś człowiekiem nic niewartym, najgorszą z możliwych reakcji jest gniew i agresja.

Dlatego właśnie należy zrobić pierwszy krok: uświadomić sobie, że perspektywa drugiej osoby wcale nie świadczy o tym, jaka jest rzeczywistość. Należy przypomnieć sobie, że jesteśmy wartościowi i zasługujemy na szacunek.

To, co ktoś sądzi oraz mówi na nasz temat, w żaden sposób nas nie definiuje. Gdy ktoś traktuje Cię źle, użyj zdrowego rozsądku zamiast emocji i przypomnij sobie o tym, by nie stracić wewnętrznej równowagi i panowania nad sobą.

2. Składam sobie obietnicę, że postaram się powstrzymać od agresji.

Wyobraź sobie następującą sytuację: dookoła Ciebie znajduje się złoty krąg przypominający koło ratunkowe bądź ponton. To właśnie on sprawia, że utrzymujesz się na powierzchni wszystkich sytuacji w Twoim życiu: w rodzinie, w pracy, wśród znajomych…

To właśnie to jest sekret Twojej siły, codziennej energii. Czasami jednak pojawia się ktoś, kto chce podejść zbyt blisko.

Za plecami niesie ostrą igłę, którą planuje wbić w Twoje koło ratunkowe.

Następnie zauważasz, że zaczynasz tonąć.

Nie pozwól, by to się stało: masz pełne prawo zapobiec tej sytuacji. Masz prawo się bronić i wyznaczyć granice tego, na co pozwalasz a na co się nie zgadzasz.

Nie pozwól, by ktoś zbliżył się do Ciebie na tyle, by Cię zranić.

3. Składam sobie obietnicę, że będę mówić z pewnością siebie.

Najpierw i przede wszystkim zachowaj spokój. Tylko w taki sposób uda Ci się komunikować w sposób asertywny.

Wyobraź sobie pałac, białą salę z otwartymi okiennicami, przez które wpada piękne, jasne światło. Wejdź tam i oddychaj. Nic, co powiedzą i zrobią inni ludzie nie jest w stanie sprawić, że zapomnisz, jak wartościowym jesteś człowiekiem.

Gdy już poczujesz, że jesteś spokojny, zabierz głos. Działanie z asertywnością oznacza bycie zdolnym do wyrażania swojej opinii z szacunkiem lecz także stanowczością. W ten sposób jesteś w stanie jasno określić, na co pozwalasz, a na co nie.

Mów bez strachu, broń się.

4. Składam sobie obietnicę, że odsunę się od każdego, kto traktuje mnie źle.

Gdy ktoś traktuje Cię źle, nie zasługuje na Twój czas ani troskę. Trzeba pogodzić się z faktem, że niektórzy ludzie po prostu uwielbiają stawać się przyczyną problemów, zarażać złym humorem i pogardą dla osób, które wcale nie zasłużyły na złe traktowanie.

Czasami jednak okazuje się, że ludzie, którzy sprawiają nam największy ból są nam jednocześnie najbliżsi: mogą to być współpracownicy, rodzina, a nawet partner.

Kolejną zasadą, o jakiej musimy pamiętać by zachować zdrowie psychiczne jest fakt, że gdy ktoś traktuje Cię źle, pokazuje tym samym, że nie szanuje Cię, nie wykazuje empatii ani nie wczuwa się w Twoje emocje. Jeżeli codziennie narażamy się na tego typu negatywne wpływy, z całą pewnością nam to zaszkodzi.

Konieczne jest poświęcenie czasu na przemyślenie tego i podjęcie odpowiedniej decyzji: musimy jasno powiedzieć, że nie możemy tolerować takiego zachowania. Należy również powiedzieć, że jeżeli osoba nie zmieni swojego zachowania, będziemy zmuszeni się oddalić.

W końcu nasze dobro osobiste jest dla nas najważniejsze.

5. Obiecaj sobie, że wyleczysz ranę i staniesz się jeszcze silniejszy.

Ludzie, którzy sprawiają nam najwięcej cierpienia w takich sytuacjach, to ci najbliżsi: partner, brat, rodzice... Czasami dystans nie wystarczy. Ślad po rozczarowaniu jest bardzo wyraźny i wymaga wyleczenia.

Daj sobie czas.. Potrzebujesz czasu dla siebie, aby poczuć się lepiej, znaleźć zajęcie, które sprawia Ci przyjemność: spacer, pisanie, malowanie, podróżowanie, spędzanie czasu z przyjaciółmi.

Istnieje wiele zajęć, które mogą nam zapewnić dobre samopoczucie. Najlepszą jednak formą jest otoczyć się ludźmi, którzy naprawdę nas kochają i dzięki temu zasługują również by być kochane przez nas. Istnieją tacy ludzie, którzy pozwolą nam zacząć wszystko od nowa. Wystarczy ich znaleźć.