Według czołowych światowych ekspertów, aby uzyskać kontrolę nad stanem zdrowia, każda osoba musi co roku przechodzić pełne badanie lekarskie. Dodatkowo, oczywiście, należy zwracać uwagę na swój stan zdrowia w przerwach między planowanymi wizytami u lekarzy.

Są też rzeczy, które możesz zrobić samodzielnie. Faktem jest, że o wielu poważnych chorobach można dowiedzieć się za pomocą specjalnych znaków, które zostaną omówione poniżej. Ważne jest również, aby pamiętać, że aby uzyskać dokładny obraz swojego stanu, a tym bardziej - umówionego leczenia, koniecznie musisz odwiedzić odpowiednich specjalistów.

Choroby układu oddechowego i serca

foto: fithacker.ru

Zegnij palce w kształcie odwróconej litery „J” i połącz paznokcie. Oceń, czy jest mała szczelina, przestrzeń między płytkami paznokci. Jeśli odpowiedź brzmi tak, serce, płuca i oskrzela są w porządku. Jeśli paznokcie są połączone, nie ma luki - świadczy to o braku tlenu we krwi, co w szczególności może być spowodowane procesami zapalnymi w przewodzie pokarmowym, płucach czy mięśniu sercowym.

Demencja i udar

foto: fithacker.ru

Stań boso na podłodze, unieś nogę - udo powinno być równoległe do podłogi. W tej chwili w dłoni powinien znajdować się stoper - włącz go. Jeśli utrzymasz się w tej pozycji przez co najmniej 20 sekund, ryzyko udaru jest minimalne i nie ma potrzeby obawiać się starczej demencji.

Jeśli utrzymanie równowagi i bezruchu nie było możliwe, prawdopodobnie jest to spowodowane uszkodzeniem naczyń mózgowych. Co prawda, to również może być spowodowane brakiem aktywności fizycznej.

Niedokrwistość

foto: fithacker.ru

Stań blisko lustra i delikatnie odciągnij dolną powiekę oka. Zwykle ma ona jasnoróżowy odcień, ale w przypadku niedokrwistości ciemnieje lub żółknie. Niedokrwistość występuje z powodu braku hemoglobiny, a także charakteryzuje się niedostatecznym dopływem tlenu do wszystkich tkanek. Jeśli zmianie koloru powieki towarzyszy ciągłe zmęczenie, duszność i bladość skóry, koniecznie wykonaj analizę poziomu żelaza we krwi.

Brak mikroelementów i równowagi hormonalnej

foto: fithacker.ru

Uważa się, że osoba traci od 50 do 100 włosów dziennie. Ale ich liczenie jest trudne i nieprecyzyjne. Lepiej postąpić w inny sposób.

Gdy włosy są czyste i suche, pociągnij lekko małe pasmo - jeśli oddzielą się od niego 2-3 włosy - nie ma powodu do paniki. Jeśli jest ich dużo, skontaktuj się z trychologiem, a on na pewno powie ci, czy stan włosów pogorszył się z powodu złej pielęgnacji, czy też przyczyna tkwi w samym organizmie. W tym drugim przypadku konieczne będzie wykonanie serii badań krwi w laboratorium.

Zespół cieśni nadgarstka

foto: fithacker.ru

Podnieś ręce - przedramiona powinny być równoległe do twarzy. Zegnij dłonie, próbując dosięgnąć palcami górnej części dłoni i natychmiast zostań w bezruchu na kilka minut. Prawdopodobnie masz zespół cieśni nadgarstka jeśli odczuwasz ból, drętwienie lub mrowienie w palcach i nadgarstku.

I to należy leczyć, w przeciwnym razie ból będzie się nasilał, a do objawów dołączy się pogorszenie zdolności motorycznych. W szczególności na tę chorobę podatni są ci, którzy spędzają dużo czasu przy komputerze. Także kierowcy i kelnerzy.

Cukrzyca

foto: fithacker.ru

Potrzebujesz asystenta do tego testu. Niech weźmie ołówek z gumką na jednym końcu i póki trzymasz oczy zamknięte, niech dotyka na przemian końcówką i miękką częścią twoich bosych stóp - palce i stopy. Brak dobrej wrażliwości może być objawem neuropatii - patologii zakończeń nerwowych nóg spowodowanej cukrzycą.

Choroby tętnic

foto: fithacker.ru

Połóż się na plecach i unieś nogi pod kątem 45 stopni, zaczekaj przez kilka minut. A potem przyjrzyj się im uważnie - jak zmienił się kolor obu nóg lub jednej nogi? Bladość skóry wskazuje na niewystarczające krążenie krwi z powodu złej drożności tętnic.

Faktem jest, że jeśli tętnice są nieprawidłowo drożne, mięśnie nie są już zaopatrywane w tlen. I pewnego dnia, oprócz koloru, do objawów dołączą się również skurcze, ból i drętwienie. Jeśli to nie zostanie leczone, w tym przypadku może dojść do udaru lub zawału serca.

Słuch

foto: fithacker.ru

Zamknij się w cichym pokoju, w którym jesteś zupełnie sam. Przyłóż dłoń do ucha i energicznie potrzyj palce. Słyszysz to? Odsuń rękę na 15 cm od ucha i powtórz pocieranie. Jeśli w tym samym czasie słychać dźwięk, ze słuchem jest wszystko w porządku. Musisz sprawdzić oboje uszu.

Choroby układu krążenia

foto: fithacker.ru

Aby wykonać ten test, musisz być na schodach i nie wykonywać przed tym żadnych ćwiczeń – powinieneś być w stanie normalnym i spokojnym. W zwykłym tempie pokonaj 10-12 kroków, ale nie w ciszy - osoba musi śpiewać lub szybko i energicznie mówić do siebie.

Jeśli po pokonaniu określonego interwału wydaje się, że odczuwasz ból w górnej części klatki piersiowej, do momentu że trudno oddychać, a serce bije z trudem, to masz problemy z układem krążenia i płucami.

Ma to wpływ na aktywność fizyczną, a także na przeziębienia.

Główne zdjęcie: fithacker.ru