Pamiętasz, jak wcześniej, wraz z nadejściem chłodów, musieliśmy zaklejać okna paskami papieru, a spoiny zaślepiać gumą piankową? Na szczęście ta kłopotliwa czynność może należeć do przeszłości, instalując plastikowe okna.

Ale często instalatorzy, wykonując pracę, zapominają poinformować szczęśliwych właścicieli nowych okien o dwóch ważnych rzeczach.

foto: kakao.im

1. Konieczne jest regularne smarowanie wszystkich ruchomych części olejem. Procedurę należy powtarzać 1-2 razy w roku, używając zwykłego oleju silnikowego.

2. Przy zmianie pór roku okna należy przestawić na tryb letni i zimowy.

Jak wyregulować plastikowe okna?

Prawie wszystkie nowoczesne okna można dostosować. Aby sprawdzić, czy okucie jest przełączone w inny tryb wystarczy spojrzeć na specjalne mimośrody (kołki) umieszczone na bocznej powierzchni skrzydła.

foto: kakao.im

Okucia przekładane są za pomocą specjalnych mimośrodów (sworzni) umieszczonych z boku skrzydła. Jeśli mimośrody mają otwory na klucz imbusowy, zębatkę, śrubokręt lub mimośród ma owalny kształt, to tego typu okucia najprawdopodobniej mają możliwość przejścia na tryb letni lub zimowy. Ale lepiej jest wyjaśnić możliwość przełączenia przed zainstalowaniem systemu okien.

Aby przełączyć tryb okna wystarczy obrócić odpowiednim narzędziem wszystkie kołki na skrzydle (im większy rozmiar okna, tym większa ich liczba) do żądanej pozycji.

Jeśli skrzydło jest stale w trybie zimowym, prowadzi to do dodatkowego obciążenia gumy uszczelniającej i szybciej się zużywa. Możesz łatwo samodzielnie sprawdzić tryb okna. Ściśnij zwykłą kartkę papieru oknem: jeśli możesz ją łatwo wyjąć, okno jest w trybie letnim.

Główne zdjęcie: kakao.im