Nawet niedoświadczeni ogrodnicy wiedzą, że pelargonie w domu to dobry znak. Jego olejki eteryczne odstraszają szkodniki i mają korzystny wpływ na układ nerwowy. A podczas kwitnienia wygląda piękniej nawet od najpiękniejszych roślin domowych! Co jednak zrobić, aby pelargonia zakwitła?

W końcu jest tak: kwiat jest zdrowy, miejsce jest odpowiednie, ale nie ma kwiatostanów. I to pomimo tego, że pelargonie mogą kwitnąć od wiosny do późnej jesieni! A czasami prawie przez cały rok. Dzielimy się z Wami życiowym lifehackiem, który sprawi, że rozkwitną nawet najbardziej kapryśni przedstawiciele rodziny pelargonii.

Co zrobić, aby pelargonia zakwitła

foto: sovkusom.ru

Wcześniej podzieliliśmy się z Wami sekretami właściwej pielęgnacji pelargonii. Bardzo ważne jest śledzenie długości łodyg, przycinając je na czas. Dodatkowo od września pelargonie powinny być w domu, z dala od przeciągów. Ale nawet jeśli pelargonia nie zakwita po starannej pielęgnacji, istnieje sposób, aby uzyskać kwiatostany w mniej niż tydzień.

Do tej sztuczki potrzebna jest tylko jedna szpilka. Tak, tak, to prawda: dzięki temu pelargonie zakwitną na twój rozkaz! Generalnie nada się każda igła.

foto: sovkusom.ru

  1. Zdezynfekuj igłę alkoholem, aby uniknąć przedostania się niepożądanych bakterii do kwiatu.

  2. Przebij łodygę 5 cm od ziemi. Igła musi przejść prosto!

  3. Powtórz nakłucia na całej długości łodygi (około dwóch do trzech).

  4. Jeśli pelargonia ma kilka łodyg, nakłuj je również. Na jeden krzew może przypaść do 10 nakłuć.

foto: sovkusom.ru

Tej procedury nie można nazwać niczym innym niż zastrzykiem stymulującym! Takie uszkodzenie kwiatu nie stanowi zagrożenia. Jednak to z ich powodu roślina zaczyna „martwić się” i dążyć do kwitnięcia. W ciągu półtora tygodnia po takiej „inokulacji” pojawiają się szypułki.

Metoda jest odpowiednia nawet dla roślin, które nie są jeszcze ukorzenione! Dlatego jeśli chcesz cieszyć się ich kwitnieniem natychmiast po przesadzeniu, możesz wykonać kilka nakłuć.

foto: sovkusom.ru

Ta sztuczka nie jest cudem ani wyjątkiem od zasady pielęgnacji roślin. Wręcz przeciwnie! W ogrodnictwie praktykuje się takie nakłucia. To prawda, że ​​są częściej stosowane przy drzewach owocowych: jabłoniach, grusz i śliwek. Jeśli drzewo jest zdrowe i obiecujące, ale nie chce przynosić owoców, wbija się w nie gwóźdź.

foto: sovkusom.ru

Doświadczając lekkiego stresu, rozmnażają się nie tylko rośliny, ale nawet bakterie. A pelargonia w domu jest całkowicie pokryta pianką z kwiatów. Jeśli Twoje rośliny nie zadowalają Cię jasnymi kolorami, wypróbuj tę metodę: przetestuj w więcej niż jednej doniczce!

foto: sovkusom.ru

Główne zdjęcie: sovkusom.ru