Grzyby najczęściej pojawiają się w łazience, bowiem łazienka to idealne środowisko do rozwoju grzybów i pleśni. Na ścianach łazienki regularnie zbiera się wilgoć, gdyż chodzi o to, że w łazience jest wzmożona wilgoć powietrza. Pleśń w łazience występuje najczęściej w mieszkaniach komunalnych i może pojawić się na powierzchniach betonowych, ceglanych, a nawet malowanych.

foto: takprosto.cc

Pleśń może zepsuć nie tylko ładny wygląd łazienki, ale także zaszkodzić zdrowiu człowieka. Szkodliwe są lotne substancje, które człowiek wdycha, bowiem one trafiając do organizmu, przyczyniają się do rozwoju bardzo niebezpiecznych chorób. Jeśli ostatnio masz bóle głowy, sprawdź swoją łazienkę pod kątem grzybów i pleśni, ponieważ to oni najczęściej mogą powodować lub nasilać migreny.

W niniejszym artykule chętnie podzielimy się informacją o tym, jak pozbyć się pleśni w łazience i co zrobić, aby zapobiec jej pojawieniu się w przyszłości.

GRZYBY I PLEŚNI W ŁAZIENCE

Grzyby i pleśni w łazience powstają w różnych zakamarkach kabiny prysznicowej lub wanny. Pleśń gromadzi się głównie tam, gdzie początkowo nie jest zauważalna: osadza się na ścianach, wnika w szczeliny, pojawia się na szybach. Miejsce najbardziej podatne na pojawienia się grzybów oraz pleśni – to szczelina między wanną czy brodzikiem a ścianą, ponieważ jest to miejsce najbardziej narażone na wilgoć.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, aby zapobiec pojawieniu się grzybów i pleśni, czyli szkodliwych mikroorganizmów, to zabezpieczyć miejsca, które sa najbardziej na nie podatne. W tym celu na styku wanny lub brodzika ze ścianą należy przylepić pasek lub taśmę uszczelniającą, która spełnia kryteria wodoodporności, gęstości, a także elastyczności. Ważne jest również to, aby uszczelnienie nie było sprawą trudną do wykonania.

Taśma uszczelniająca PCV będzie najlepszym rozwiązaniem, gdyż minimalizuje ryzyko rozwoju grzybów i pleśni. Jest wykonana z dość gęstego i jednocześnie elastycznego materiału, również łatwo przeciąć taśmę nożem. Również jest produktem hipoalergicznym i nie traci swojego koloru, a także nie ulega odkształceniom z biegiem czasu.

Nie tylko rzeczą ważną jest wybór odpowiedniego paska lub taśmy. Ważne jest również prawidłowe jej zamontowanie. Silikon akwarystyczny – to specjalny produkt przeznaczony do uszczelniania i klejenia, który świetnie poradzi sobie z wszystkimi klejonymi powierzchniami. W porównaniu z różnymi rodzajami klejów silikon akwarystyczny jest lepszym rozwiązaniem dzięki temu, że jest całkowicie neutralny pod względem chemicznym, a także wyjątkowo odporny na wodę i chemię gospodarczą. Jest również bezpieczny dla środowiska.

Jeśli na dzień dzisiejszy nie masz możliwości, aby przeprowadzić drobne naprawy w domu, a grzyby i pleśni szybko się rozpowszechniają w łazience, to są oczywiście sposoby, aby całkowicie się ich pozbyć. Ale najpierw warto podjąć działania zapobiegawcze, które pomogą nam uchronić się przed ponownym pojawianiu się grzyba oraz pleśni.

DZIAŁANIA ZAPOBIEGAWCZE

Sprawdź, czy w pomieszczeniu nie ma wycieków wody, a jeśli to wykryjesz należy usunąć źródło tych szkód. Najczęściej powstają one w wyniku pojawienia się małych pęknięć rury i początkowo nie są widoczne, ponieważ znajdują się w niepozornych miejscach.

foto: takprosto.cc

Zadbaj o odpowiednią wentylację. Powietrze musi swobodnie cyrkulować w całym pomieszczeniu. Ponadto nie zaleca się suszyć prania w łazience.

foto: takprosto.cc

Skutecznym środkiem na grzyby jest zwykły biały ocet. Wystarczy wlać ocet do buteleczki z rozpylaczem i obficie spryskać powierzchnię zakażone pleśnią, a zatem pozostawić do wyschnięcia. Następnie należy wyczyścić powierzchnię szczotką z twardym, sztywnym włosem, a zatem spłukać czystą wodą.

foto: takprosto.cc

Ocet od dawna jest stosowany przez wiele gospodyń domowych podczas robienia porządków domowych. Oprócz tego, że jest skuteczny, jest również całkowicie bezpieczny dla zdrowia, a specyficzny zapach z niego dość szybko znika.

Również dobrym sposobem na walkę z pleśnią jest woda utleniona (nadtlenek), soda oczyszczona, amoniak, a także wybielacz do tkanin. Jednak korzystając ze środków zawierających chlor należy koniecznie stosować rękawiczki, a pomieszczenie dokładnie przewietrzyć. To na pewno pomoże zadbać o Twoje zdrowie i zdrowie Twoich domowników.

Główne zdjęcie: takprosto.cc