Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się porozmawiać z kimś i od razu poczuć się przygnębionym?

Bez względu na to, jak bardzo się różnimy, są pewne osoby, których zdecydowanie nie powinniśmy wpuszczać do swojego życia.

Kilka przykładów.

Niewłaściwe traktowanie innych ludzi

Woody Allen powiedział następujące:

„Jeśli chcesz poznać człowieka, nie słuchaj tego, co mówią o nim inni, lecz posłuchaj, co on mówi o innych”.

Dzięki tej metodzie dowiesz się, jak Twój rozmówca traktuje innych ludzi. W ten sam sposób będzie on traktował Ciebie.

Nowy znajomy mówi o innych ze złością lub obwinia bliskich za wszystkie swoje niepowodzenia? Nie zdziw się, że jakiekolwiek słowo lub działanie, które powiesz lub zrobisz, a które mu się nie spodoba, wywoła taką samą reakcję.

Jest jeszcze jedna opcja. Osoba, która lubi plotkować.

Jeśli ktoś naprawdę chce pogadać i pośmiać się ze wspólnego znajomego - wiedz, że przy pierwszej okazji zdradzi twoje sekrety jako nową intrygującą plotkę.

Ci, którzy marudzą

Istnieją ludzie, których można nazwać „niszczycielami marzeń”. Jest to postać, która zrobi grymas lub przewróci oczami na jakikolwiek z twoich pomysłów.

„Nigdy nie wierz ludziom, którzy mówią, że to się nie uda. Są nieudacznikami i nimi pozostaną”.

Jackie Chan

Powierzenie swoich marzeń lub planów takiej osobie jest równoznaczne z rezygnacją ze swojego pomysłu. Będą mówić „Ale wymyśliłeś, to nie jest możliwe” na pewno nie doda ci entuzjazmu i pewności siebie.

Co zatem robić? Powierzaj ważne pomysły tylko najbliższym osobom lub tym, którzy na pewno będą Cię wspierać.

Zawistni ludzie

Mark Twain kiedyś powiedział:

„Unikaj tych, którzy próbują podważyć twoją wiarę w siebie. Z kolei wielcy ludzie sprawiają, że czujesz, że ty też możesz stać się wielki”.

Ktoś, kto nie docenia twoich ambicji, nie wierzy w twoje talenty i nawet nie stara się być dla ciebie wsparciem, prawdopodobnie nie przyniesie niczego pozytywnego do twojego życia.

Zawistni ludzie ciągną w dół tych, którzy są wokół nich, aby nie czuli się pozostawieni samym sobie.

Egocentrycy

Ci ludzie nie potrafią rozmawiać o niczym innym, jak tylko o sobie.

Jak zauważyła dziennikarka Abigail Van Beveren:

„Ludzie dzielą się na dwa typy. Jedni, wchodząc do pokoju, mówią – „Och, kogo ja widzę!” oraz inni – „Oto jestem!”.

Spotkałam niesamowitych ludzi, którzy nawet gdy zwracają się do ciebie, od razu zaczynają mówić o sobie. Wiadomość o treści „Jestem zmęczony” o każdej porze dnia bez powitania jest dla nich czymś normalnym.

Jeden z moich znajomych zachowuje się właśnie w ten sposób. Jeśli pierwsze pytanie brzmi „Jak się masz?”, to wiem na pewno, że jest to początek, aby jak najszybciej przejść do jego przeżyć.

To niesamowite, jak ludzie potrafią być obojętni wobec innych. Jeśli cię słuchają, z pewnością zaczną później mówić o sobie. Nie ma sensu liczyć na zrozumienie i pomoc od takich ludzi.

Zdrajcy

Bliskie relacje opierają się na zaufaniu. Rozczarowanie przyjacielem, ukochaną osobą lub kolegą z pracy, z którym nawiązano komunikację, może być bardzo przykre.

„Są dziwni ludzie, którzy traktują przyjaciół jak ubrania: korzystają z nich, dopóki ich nie zużyją, a potem wyrzucają”.

Michaił Lermontow

Rzeczywiście, są tacy, którzy są gotowi wykorzystać każdego do własnych celów. Utrzymywanie kontaktu z taką osobą trwa dokładnie tyle, dopóki oma czerpie z tego korzyści.

Niestety, nie sposób uchronić się przed błędami. Jednak musimy starać się wybierać tych, z którymi chcemy zbudować głębokie relacje.

Bez problemu rozpoznasz tych ludzi. Komunikowanie się z nimi nie prowadzi do niczego dobrego.

Czasami może być trudno przyznać się przed samym sobą, że utrzymywanie kontaktu z kimś nie jest dla nas dobre.

Ale powiedz sobie szczerze - jeśli w twoim otoczeniu jest ktoś, kto niszczy twoje marzenia, wykorzystuje ludzi lub plotkuje, to czy nie wyrządza ci krzywdy?

Główne zdjęcie: youtube