Martin Pistorius z RPA musiał na własne oczy przekonać się, z czym zmierzył się bohater „Przemiany” Franza Kafki. Podobnie jak Gregor Samsa, stracił zdolność poruszania się, przestał mówić i stracił kontakt z rzeczywistością na kilka lat.

foto: lemurov.net

Niewidzialny

Martin spędził 2-3 lata całkowicie w stanie wegetatywnym. Wiek przejściowy posadził nastolatka na wózku inwalidzkim do tego stopnia, że ​​nie mógł siedzieć prosto, mówić ani poruszać palcami. Był przywiązany na wysokości klatki piersiowej do krzesła, aby mógł się utrzymać w pionie. Lekarze kręcili głowami i stawiali rozczarowujące diagnozy - nikt nie wierzył, że chłopak będzie w stanie wyzdrowieć.

foto: lemurov.net

Od trzynastego do piętnastego roku życia miał niewielkie pojęcie o tym, co się dzieje wokół niego. Ale potem stopniowo wracała do niego świadomość. Tak, tylko że ten proces przebiegał bardzo wolno, rozsądny człowiek został uwięziony w swoim unieruchomionym ciele. Zaledwie dwanaście lat później był w stanie wstać i porozmawiać o wszystkich próbach, które czekały na jego drodze.

foto: lemurov.net

Martin musiał stawić czoła samotności. Wszyscy wokół patrzyli na niego żałośnie i jednocześnie go nie widzieli. Matka chłopca była tak zmęczona beznadziejnością, że powiedziała mu nawet, że nie chce, aby dalej żył.

foto: lemurov.net

Kiedy zaczął odzyskiwać przytomność, nikt nie zdawał sobie sprawy, że jego umysł wraca do życia. Dlatego był zmuszony przejść całą drogę powrotu do zdrowia w samotności. Chłopiec dużo czasu spędzał myśląc o życiu, bał się, że nigdy nie będzie w stanie zaznać szczęścia, zakochać się i spędzać wolnego czasu według własnego uznania. Jednak odmówił przyjęcia rzeczywistości w jakiej żył. To właśnie jego niechęć do poddania się stała się zachętą dla organizmu do rozpoczęcia walki o lepszą przyszłość.

foto: lemurov.net

Teraz nie jest już małym dzieckiem, a dorosłym mężczyzną po czterdziestce. Ma kochającą rodzinę i świetną, dobrze płatną pracę. Prawie całkowicie wyzdrowiał, ale nic nie będzie w stanie wymazać z jego pamięci przeżyć tamtych czasów, kiedy był absolutnie bezradny wobec prób losu.

Główne zdjęcie: lemurov.net