Każdy powinien od czasu do czasu to powtarzać, aby przypomnieć sobie o najważniejszym.

Nikogo nie interesują szczęśliwi ludzie.

Po pierwsze, szczęśliwej osoby nie da się wyprowadzić z równowagi. Pracują nad swoją wolnością osobistą i potrafią nie wstydzić się siebie. Mówią im: „Masz duży tyłek, nie możesz tak chodzić po ulicy, a twoje spodnie są niemodne i ta szminka w tym sezonie już nie jest popularna”. Spokojnie chodzą w niemodnych spodniach, a nawet kręcą bardzo grubym tyłkiem, bo wiedzą, że 99% ludzi nie przejmuje się rozmiarem cudzych tyłków. A ci, którym zależy, cierpią nie dlatego, że cudze tyłki, szminki i spodnie są okropne, ale dlatego, że lubią cierpieć.

Po drugie, szczęśliwi ludzie niczego nikomu nie zabraniają. Jeśli ludzie wokół chcą jeść masło, będą życzyć smacznego. Jeśli przyjaciółki nie chcą, aby dziecko od urodzenia było uczone korzystania z nocnika, proszę bardzo, byle tylko rosło zdrowe i szczęśliwe. Jeśli dziewczyna z sąsiedztwa chce pofarbować włosy na wszystkie kolory tęczy, jest to niezrozumiałe, ale ciekawe. Nie chcą zakazywać gejów, feministek, filmów, muzyki, książek, ponieważ nie przeszkadza im to w życiu. Wiedzą, że zawsze jest jakiś komfortowy sposób: nie czytać, nie oglądać, nie kłócić się, nie udowadniać. Nie tracić czasu na tych, którzy nie są z nimi na tych samych falach. Wszystko w życiu można wyłączyć. Jeśli nie wyłączyć, to przynajmniej przełączyć.

Po trzecie, szczęśliwi ludzie nigdy na nic nie czekają. Nie wierzą, że jutro będzie lepiej niż dziś, jeśli nie podejmą żadnych kroków. Szczęśliwi ludzie trzeźwo oceniają sytuację i rozumieją, na co mają wpływ, a na co nie. Nie mogą na przykład wpłynąć na wyłączenie wody w okresie letnim, ale mogą na ten czas wyjechać na wieś, zamontować bojler w łazience lub znaleźć miłego kolegę, który ma bojler.

Po czwarte, szczęśliwi ludzie zawsze przyjaźnią się z mądrymi i pięknymi ludźmi. Ponieważ wszyscy ludzie wokół nich są tacy sami. Nie potrzebują brzydkich koleżanek, żeby wydawać się ładniejszymi, nie potrzebują głupich kolegów, żeby się z nich nabijać. Śmieją się tylko z siebie, bo wiedzą, że śmiech potrafi pozbawić kompleksów i sprawia, że strach staje się niewielki, a mocy mają więcej.

Po piąte, szczęśliwi ludzie nie muszą zawierać małżeństwa w wieku 27 lat, ponieważ wszyscy są już w związkach małżeńskich, a oni nie. I nie muszą robić kariery przed trzydziestką, jak syn najlepszej przyjaciółki mamy. Trzeba robić rzeczy z miłości, rzeczy, które sprawiają, że żyjesz, trzeba znajdować rozwiązania problemów, które przyprawiają o dreszcze, i robić to, o czym sami decydują, a nie to, co im się każe.

Po szóste, szczęśliwy człowiek nie potrzebuje wiele. Pogodzili się z tym, że pracują jako księgowi w pewnej firmie, a nie jako gwiazda filmowa w Hollywood, piosenkarz, artysta czy model. Wybierają kurs aktorski lub trenera wokalnego, uczą się rysować lub skakać z trampoliny. Pokonują swój strach i wychodzą na scenę, śpiewać karaoke, malować, jeździć na łyżwach po prostu dlatego, że kochają muzykę, malarstwo, sport, teatr i chcą to robić dobrze.

Po siódme, szczęśliwi ludzie nie postrzegają innych ludzi jako wrogów. Wiedzą, że świat jest duży i że żyje na nim 8 miliardów ludzi. I nie jest możliwe, aby wszystkie osiem miliardów z nich cię nienawidziło. I nie ma czegoś takiego, jak to, że wszyscy cię kochają. Szczęśliwi ludzie wiedzą, że za wszystkimi konfliktami ideologicznymi, kulturowymi, rasowymi, religijnymi stoją politycy. Szczęśliwi ludzie wyciągają rękę i mówią „zostańmy przyjaciółmi” do równie szczęśliwych ludzi.

Po ósme, szczęśliwi ludzie wierzą w siebie. Nie obchodzi ich, czy ktoś dostał nagrodę, czy ktoś się ożenił, czy ktoś zebrał miliony subskrybentów na swoim blogu - oni idą i robią swoje. Wiedzą, co robią i po co to robią. I nie ma na tej liście pozycji „zachwycić sąsiadkę” czy „zrobić na złość swojemu byłemu”. Robią to, co lubią, co sprawia im przyjemność.

Po dziewiąte, wszystko jest zawsze łatwe dla szczęśliwych ludzi. Większość ludzi uważa, że jeśli nie ma smutku, cierpienia, przezwyciężenia, to znaczy, że w ogóle nie żyjesz i nie rozumiesz życia. Szczęśliwi ludzie po prostu rozwiązują codzienne problemy. Oni po prostu zarabiają pieniądze. Po prostu idą do lekarza. Po prostu robią remont. Naprawiają lub wyrzucają rzeczy, których nie da się naprawić. Nie przekreśla to jednak życiowych wyzwań, porażek i niespełnionych celów. Oznacza to jednak, że dopóki żyjemy, możemy ustalać własne zasady.

Po dziesiąte, szczęśliwi ludzie są szczerzy wobec siebie. Szczęśliwi ludzie interesują się przede wszystkim sobą. A dopiero potem innymi. Szczęśliwi ludzie każdego dnia zmieniają świat na lepsze. Jeden człowiek ma swój własny mały świat, a potem dołączają do niego inni ludzie i razem zmieniają historię. Ci, którzy nie boją się powiedzieć „nie”, ci, którzy nie tolerują niesprawiedliwości, ci, którzy nie zostawiają słabych i nie zazdroszczą silnym, ale po prostu żyją szczęśliwie.

Główne zdjęcie: fit4brain.com