Czasami, aby osiągnąć sukces i stać się osobą, którą chce się być, nie trzeba czegoś nabyć, a raczej pozbyć się pewnych rzeczy. Choć pojęcie sukcesu dla każdego jest inne, to istnieje kilka uniwersalnych rzeczy, które, jeśli z nich zrezygnujesz, mogą sprawić, że osiągniesz sukces.

Nie zwlekaj: zacznij to robić już dziś!

 1. Zrezygnuj z niezdrowego stylu życia

Zadbaj o swoje ciało. To jedyne miejsce, w którym będziesz musiał żyć wiecznie” - Jim Rohn

Jeśli chcesz coś osiągnąć w swoim życiu, musisz zacząć od tego punktu. Trzeba dbać o swoje zdrowie, a to obejmuje trzy główne aspekty:

- jakość snu;

- zdrowe odżywianie;

- aktywność fizyczna.

Zrób małe kroki w kierunku zdrowego stylu życia, a pewnego dnia podziękujesz sobie za to.

 1. Zrezygnuj z krótkoterminowego myślenia

Żyje się tylko raz, ale jeśli zrobisz to dobrze, jeden raz wystarczy” - Mae West

Ludzie sukcesu wyznaczają długoterminowe cele i wiedzą, że są one wyłącznie wynikiem krótkoterminowych nawyków, których potrzebują, aby stopniowo zmierzać we właściwym kierunku.

Te zdrowe nawyki nie powinny być czymś, co robisz. Powinny być czymś, co wcielasz. Istnieje różnica między „Ćwiczeniem, aby zrobić formę na lato” a „Ćwiczeniem, gdyż taki właśnie jesteś”.

 1. Odmów działania na małą skalę

Twoje działania na małą skalę nie są korzystne dla świata. Nie ma nic dobrego w nieśmiałości, która sprawia, że inni ludzie czują się wokół ciebie niepewnie. Wszyscy powinniśmy promienieć. [...] kiedy zmienimy zasady gry, podświadomie dajemy innym pozwolenie na to samo. Kiedy pozbywamy się strachu, nasza obecność nieświadomie uwalnia innych” - Marianne Williamson

Jeśli nigdy nie podejmujesz ryzyka, nie korzystasz z wielkich okazji i nie pozwalasz swoim marzeniom stać się rzeczywistością, to raczej nie osiągniesz swojego pełnego potencjału. I co dobrego z tego wynika dla świata? Wyrażaj swoje pomysły, nie bój się niepowodzeń i na pewno nie bój się sukcesów.

 1. Zrezygnuj z wymówek

Nie chodzi o karty, ale o to, jak się gra” - Randy Pausch

Ludzie sukcesu wiedzą, że są w pełni odpowiedzialni za swoje życie. Uświadomienie sobie tego faktu jest zarówno przerażające, jak i ekscytujące. Odpowiedzialność to jedyna droga do osiągnięcia sukcesu, bo wymówki ograniczają Cię, uniemożliwiając rozwój osobisty i zawodowy. Twoje życie jest tylko w Twoich rękach.

 1. Porzuć sztywne myślenie

Przyszłość należy do tych, którzy starają się opanować jak najwięcej umiejętności i potrafią je łączyć, by tworzyć na różne sposoby” - Robert Greene

Ludzie o sztywnym sposobie myślenia uważają, że ich inteligencja lub talenty to z góry określone cechy, których nie można zmienić. Uważają też, że do sukcesu prowadzi wyłącznie talent - a ciężka praca nie ma z tym nic wspólnego. Ale tak nie jest.

Ludzie sukcesu są przekonani o czymś przeciwnym. Każdego dnia spędzają mnóstwo czasu na rozwijaniu growth mindset, zdobywaniu wiedzy, uczeniu się nowych umiejętności i zmianie postrzegania, tak aby przynosiło to korzyści w ich życiu. Musisz być jutro lepszy niż jesteś dzisiaj.

 1. Porzuć wiarę w „cudowny środek”

Każdego dnia staję się coraz lepszy pod każdym względem” - Emile Coué

Sukces w ciągu jednej nocy to mit. Ludzie sukcesu wiedzą, że małe kroki podejmowane każdego dnia kumulują się z czasem i zamieniają w pożądane rezultaty. Dlatego planuj przyszłość, a skup się na dniu, który jest przed Tobą i każdego dnia poprawiaj się o jeden procent.

 1. Porzuć perfekcjonizm

Nigdy nie osiągniesz doskonałości, niezależnie od tego, jak bardzo będziesz się starał. Strach przed porażką (a nawet strach przed sukcesem) często uniemożliwia Ci działanie i osiąganie celów. Jeśli będziesz czekać na odpowiedni moment, stracisz wiele okazji.

 1. Zrezygnuj z wielozadaniowości

W większości przypadków wielozadaniowość jest złudzeniem. Myślisz, że jesteś wielozadaniowy, podczas gdy w rzeczywistości tracisz czas na przejście od jednego zadania do drugiego” - Bosco Tjan

Ludzie sukcesu wiedzą o tym. Dlatego zawsze skupiają swoją uwagę na jednej rzeczy, niezależnie od tego, czy jest to pomysł na biznes, rozmowa czy szkolenie. Twoja pełna obecność i zaangażowanie w jedno zadanie jest niezbędne.

 1. Pozbądź się potrzeby kontrolowania wszystkiego

Niektóre rzeczy zależą od nas, a inne nie” - Epictetus

Bardzo ważne jest, aby nie zapominać o tym. Należy odgrodzić się od rzeczy, których nie można kontrolować. Skup się na rzeczach, które są w zasięgu twojej kontroli. I pamiętaj: jedyną rzeczą, którą możesz naprawdę kontrolować, jest twoje nastawienie do czegokolwiek.

 1. Odmawiaj mówienia „tak” rzeczom, które nie są zgodne z Twoimi celami

Ten, kto niewiele poświęca, niewiele osiąga. Ten, kto poświęca dużo, odpowiednio dużo osiąga” - James Allen

Ludzie sukcesu wiedzą, że aby osiągnąć swoje cele, będą musieli powiedzieć „nie” pewnym zadaniom, czynnościom i żądaniom ze strony przyjaciół, rodziny i współpracowników. Na krótką metę, możesz poświęcić natychmiastową satysfakcję, ale kiedy twoje marzenia się spełnią, będziesz wiedział, że było warto.

 1. Zrezygnuj z obcowania z ludźmi, którzy zatruwają ci życie

Trzymaj się z dala od negatywnych ludzi. W każdej decyzji widzą problem” - Albert Einstein

Ludzie, z którymi spędzasz najwięcej czasu, wpływają na to, kim się stajesz. Jeśli spędzasz czas z ludźmi, którzy odmawiają wzięcia odpowiedzialności za własne życie, zawsze znajdują wymówki i obwiniają innych za swoje kłopoty i nieszczęścia, to twoje szanse na sukces maleją. Jeśli jednak będziesz spędzać czas z ludźmi, którzy starają się poprawić jakość swojego życia i rozwijać się osobiście i zawodowo, to Twoje szanse na sukces, wręcz przeciwnie, wzrosną. Przyjrzyj się swojemu otoczeniu i sprawdź, czy musisz coś zmienić.

 1. Zrezygnuj z potrzeby bycia lubianym przez innych

Możesz być najbardziej soczystą, dojrzałą brzoskwinią na świecie, ale nadal będą ludzie, którzy nie lubią brzoskwiń” - Dita von Teese

Pomyśl o sobie jak o niszy rynkowej. Jednym się to podoba, innym nie. I choćbyś nie wiem co robił, nie sprawisz, że cały rynek cię polubi. Jest to naturalne i nie ma co się tłumaczyć.

Jedyne co możesz zrobić to pozostać takim jakim jesteś, doskonalić się i doceniać każdy dzień. Zrozum: rosnąca liczba hejterów oznacza, że robisz wielkie rzeczy.

 1. Nie trać czasu

Problem polega na tym, że uważasz, że masz dużo czasu” - Jack Kornfield

Masz tylko jedno życie. Dlatego masz obowiązek stać się tym, kim chcesz być. Ale żeby to zrobić, trzeba przestać tracić czas. Musisz nauczyć się koncentrować i wykorzystywać każdy dzień jak najlepiej. Pamiętaj, że jesteś śmiertelny, więc nigdy nie przestawaj tworzyć swojego dziedzictwa i robić rzeczy, które wzbogacą Twoje życie.

Główne zdjęcie: zazerkalye.info