Psychologowie wyodrębnili 5 najważniejszych uniwersalnych cech osobowości, dzięki którym można odnieść sukces, prowadzić satysfakcjonujące życie i być zadowolonym z siebie i innych

Każdy ma swoje wyobrażenia na temat tego, które cechy u człowieka są najważniejsze. Ważne jest jednak również pytanie: „Ale cechy ważne, kiedy?” Przecież wielu powiedziałoby, że cechy ważne dla pracy to jedno, ale np. dla życia osobistego to zupełnie co innego. Jednak psychologom udało się wyodrębnić 5 najważniejszych uniwersalnych cech osobowości, dzięki którym można odnieść sukces, prowadzić satysfakcjonujące życie i być zadowolonym z siebie i innych. Autorami tego modelu osobowości są G. Allport, G. Eysenck i R. Cattell, którzy nadali mu nazwę "Wielka Piątka".

1. Ekstrawersja

Ekstrawersja odnosi się do towarzyskości, zdolności do postrzegania rzeczy w pozytywnym świetle i ogólnie zdolności do odczuwania pozytywnych emocji. Ludzie z wysokimi wynikami ekstrawersji czują się dobrze w społeczeństwie i mają tendencję do bardziej pozytywnego nastawienia do innych. Ekstrawersja pomaga ludziom czuć się bardziej zadowolonymi z siebie i swojej pracy, są bardziej towarzyscy i łatwiejsi w komunikacji. Ludzie z niską ekstrawersją mają tendencję do przeżywania negatywnych emocji i mają gorsze umiejętności komunikacyjne.

2. Neurotyzm

Na pierwszy rzut oka neurotyczność może wydawać się cechą negatywną. Zazwyczaj myśli się o tym jako o nadmiernym lęku, a osoby z silną neurotycznością nazywane są "neurotykami". Ale w rzeczywistości neurotyzm jest cechą, która jest nieodłączna w takim czy innym stopniu u każdego. Zdrowy neurotyzm pozwala osobie trzeźwo myśleć, nie podejmować pochopnych decyzji, mieć krytyczny stosunek do siebie i innych. Dzięki takiej postawie osoba nie zadowala się byle czym, ale stale się rozwija, pokonując trudności i zdobywając nowe szczyty. Osoby o niskiej neurotyczności są często bardziej pogodne, ale też bardziej nieostrożne, co uniemożliwia im osiągnięcie wielkiego sukcesu.

3. Ugodowość

Ta cecha pomaga dobrze dogadać się z innymi. Ludzie ugodowi są przyjemni, elastyczni, potrafią konstruktywnie rozwiązywać problemy i konflikty. Ludzie, którzy nie są ugodowi, są zazwyczaj konfliktowi, trudno się z nimi dogadać lub po prostu nie są lubiani w społeczeństwie, w pracy lub w rodzinie.

4. Sumienność

Ta cecha jest wyznacznikiem nie tylko w pracy, ale także w komunikacji interpersonalnej. Sumienność pomaga wykonywać pracę na najwyższym poziomie, co jest dobrym powodem do dalszego awansu i rozwoju. A w życiu osobistym osoby sumienne są zaufane, szanowane i po prostu cenione. Ponadto praca wykonywana sumiennie pozwala człowiekowi zachować zadowolenie z siebie i być wiernym swoim przekonaniom moralnym.

5. Otwartość na doświadczenie

Odnosi się do tego, jak bardzo dana osoba jest otwarta na nowe doświadczenia, jak chętnie przyjmuje alternatywne punkty widzenia i ogólnie poszerza zakres swoich zainteresowań. Statystycznie rzecz biorąc, osoby otwarte na nowe doświadczenia rzadziej cierpią na depresję i prowadzą bogatsze życie. Nie boją się poznawać nowych ludzi, szukać nowej pracy i próbować nowych rzeczy w różnych dziedzinach życia. Ludzie zamknięci zwykle chodzą do tych samych restauracji, jeżdżą na wakacje w te same miejsca, oglądają filmy i czytają książki tego samego gatunku i absolutnie nie chcą niczego zmieniać. W takich warunkach istnieje duże ryzyko przekształcenia swojego życia w rutynę, co może być przyczyną depresji i utraty sensu.

Główne zdjęcie: cluber.com.ua