Wszyscy żyjemy w zabieganych czasach, a nasze życie jest pełne niekończących się zmartwień. Jeśli jesteś rodzicem, to tym bardziej. Jednak chodzi o to, że dobry rodzic to nie ten, kto robi dużo w ciągu dnia, ale ten, który okazuje czułość, dzięki czemu dzieci wyrastają na szczęśliwych ludzi.

Badania prowadzone w ciągu ostatniej dekady podkreślają związek między miłością rodzicielską otrzymaną w dzieciństwie, a zdrowiem i szczęściem osoby w przyszłości.

Badania naukowe potwierdzają tezę, że czułość i przywiązanie, jakim rodzice obdarzają swoje dzieci, wpływa korzystnie na kształtowanie ich osobowości, charakteru i światopoglądu.

Dzieci, którym nie brakuje miłości rodzicielskiej, mają wysoką samoocenę, dobrze radzą sobie w szkole, mają bliskie relacje z mamą i tatą, mają mniej problemów psychologicznych i behawioralnych.

Rodzice, którzy nie okazują czułości, zwykle mają dzieci z niską samooceną, które czują się bardziej wyobcowane, nieprzyjaźnie nastawione, agresywne i antyspołeczne.

W 2010 roku naukowcy z Duke University School of Medicine stwierdzili, że dzieci bardzo czułych i troskliwych matek wyrastają na szczęśliwsze, bardziej radosne i mniej niespokojne. W badaniu wzięło udział około 500 osób, które były obserwowane od momentu urodzenia do 30 roku życia.

Kiedy dzieci miały osiem miesięcy, psychologowie obserwowali interakcje ich matek z nimi podczas badań dotyczących rozwoju. Psychologowie oceniali poziom przywiązania i uważność matek na podstawie skali pięciopunktowej. Prawie 10% matek wykazało niski poziom przywiązania, 85% wykazało standardowy poziom przywiązania, a około 6% wykazało wysoki poziom przywiązania.

Następnie, 30 lat później, te dzieci zostały zapytane o swoje zdrowie emocjonalne. Dorośli, których matki otrzymały od specjalistów piątki i czwórki, znacznie rzadziej niż inni doświadczali stresu i niepokoju. Rzadziej też zgłaszali problemy społeczne i objawy zaburzeń psychosomatycznych.

Ostatecznie naukowcy doszli do wniosku, że hormon oksytocyna jest odpowiedzialny za pozytywny wpływ miłości rodzicielskiej na dzieci.

Oksytocyna jest substancją chemiczną w mózgu, która jest uwalniana, gdy osoba czuje miłość i bliskie więzi emocjonalne. Jest to hormon, który dodaje poczucie zaufania i wsparcia podczas komunikacji rodzic-dziecko, co prowadzi do tego, że dziecko doświadcza więcej pozytywnych emocji.

Badanie z 2013 roku z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles udowodniło, że bezwarunkowa miłość i przywiązanie ze strony rodziców może sprawić, że dzieci będą emocjonalnie szczęśliwsze i mniej niespokojne. Wynika to ze zmian, które zachodzą na poziomie komórkowym.

Z drugiej strony, negatywne efekty znęcania się nad dziećmi i nie okazywania im uczuć źle wpływają na dzieci zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Brak miłości rodzicielskiej i czułości może prowadzić do wszelkiego rodzaju problemów fizycznych i emocjonalnych, z którymi człowiek będzie musiał się zmagać przez całe życie.

Jakie więc wnioski można wyciągnąć z tych badań? Oraz jak można dać swoim dzieciom więcej miłości i czułości na co dzień?

  1. Od momentu przywiezienia dziecka do domu ze szpitala pamiętaj, aby jak najczęściej je trzymać, dotykać i robić mu masaż.

Pozytywne efekty kontaktu „skóra do skóry” są nie do przecenienia. Nie zaniedbuj więc każdej okazji, aby dotknąć swojego noworodka - to najlepsza rzecz, jaką możesz mu dać, jeśli chodzi o wychowanie w tym wieku.

  1. Baw się z dzieckiem nieco starszym.

Gdy dziecko jest trochę starsze, graj z nim w zabawne gry, wygłupiaj się, tańcz, rysuj, baw się w klocki itp.

  1. Spraw, by przytulanie stało się nieodłączną częścią waszej codzienności.

W najnowszym filmie „Troll”, główni bohaterowie nosili budziki, które przypominały im co godzinę, że nadszedł czas na przytulenie. Weź przykład z dobrodusznych trolli i nie zapominaj o przytulaniu swoich dzieci. Na przykład, wprowadź zasadę, aby robić to w określonych porach dnia, takich jak przed wyjściem do szkoły, po powrocie ze szkoły i przed pójściem spać.

  1. Nawet gdy uczysz dziecko dyscypliny, okazuj mu czułość.

Kiedy mówisz dziecku, że zrobiło coś złego lub źle się zachowało, połóż mu rękę na ramieniu i przytul na koniec, aby pokazać, że nawet jeśli nie jesteś zadowolony z tego, co zrobiło, nadal je kochasz.

Na koniec dodam, że nawet z czułością trzeba uważać, aby nie przesadzić i nie wyrządzić krzywdę swoim dzieciom. Szanuj ich i pamiętaj, że potrzeby dziecka zmieniają się na każdym etapie jego dojrzewania, co oznacza, że Twoje podejście również musi zostać przeanalizowane i odpowiednio dostosowane.

Główne zdjęcie: podumay.info