O ciemnej stronie empatii rzadko się mówi. Niemniej jednak istnieje i może zatruć życie. Empatia to umiejętność postawienia się w sytuacji innego człowieka i zrozumienia jego myśli i uczuć. Empata to osoba, która ma umiejętność rezonowania z innymi ludźmi; to pozwala jej wyczuć ich samopoczucie emocjonalne.

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób empaci rozwinęli tę umiejętność, ale wielu ludzi wierzy, że jest to wrodzone i przekazywane przez DNA. Jak to działa? Wszystko na świecie rezonuje z energią. Uważa się, że empaci są w stanie wyczuć zmiany wokół nich.

Empaci są ogólnie postrzegani jako ludzie, którzy nie są obojętni wobec uczuć innych; są to wrażliwe, opiekuńcze, delikatne i współczujące osoby. Dlatego możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że empatia ma ciemną stronę.

Wiele ludzi oczekuje wsparcia i wskazówek od osób empatycznych. Oznacza to również, że empaci dostrzegają znacznie więcej rzeczy we współczesnym świecie niż my. Może to powodować problemy w różnych obszarach ich życia.

Ciemna strona empatii

Nie potrafią kontrolować własnych emocji

Można by pomyśleć, że empata świetnie sobie radzi z własnymi emocjami. Jednak prawda jest taka, że empaci stale próbują kontrolować swoje emocji. Odczuwają emocji innych ludzi, zwłaszcza smutek, do tego stopnia, że czasem mogą popaść w depresję. Trudno im odróżnić własne emocje od emocji innych, a także znaleźć empatów, z którymi mogą porozmawiać.

Negatywna energia prowadzi do przemęczenia

Empaci muszą radzić sobie z ogromną ilością informacji. Z tego powodu mogą czuć się przytłoczeni i niezwykle zmęczeni, gdy próbują znaleźć sens. To ich bardzo frustruje. Kiedy wszystko co czują to negatywna energia, szybko się męczą.

Osoby empatyczne są wykorzystywane 

Ze względu na to, że osoby empatyczne są łatwowierne, często są wykorzystywane przez mniej sumiennych ludzi. Empaci są z natury hojni i życzliwi. Przez to mogą przyciągać tych, którzy tylko biorą, nie dając nic w zamian. Kiedy osoba empatyczna dowiaduje się, że została oszukana, może wpaść w depresję.

Zaniedbują siebie

Ze względu na to, że empaci wolą dawać innym niż dostawać, często zaniedbują własne samopoczucie, w tym stan swojego umysłu i ciała. Empaci niezwykle męczą się z powodu stresu i zmartwień, więc łatwo zapominają o tym, by zadbać o siebie.

Trudno jest im się zakochać

Jako że empaci są nadmiernie wrażliwi na okrucieństwo we współczesnym świecie, może być im niezwykle trudno całkowicie komuś zaufać. Nie otwierają swojego serca, ponieważ boją się, że zostaną skrzywdzeni. Nie mogą sobie pozwolić na to, aby zakochać się na poważnie, ponieważ uważają, że nie będą w stanie poradzić sobie z namiętnością.

Często mają wrażenie, że dźwigają ciężkie brzemię

Empaci to bezinteresowni ludzie, którzy każdego dnia zmagają się z mnóstwem informacji. Uważają, że muszą pomagać ludziom, ale jest to niesamowicie trudne, ponieważ nie są w stanie pomóc każdemu, kogo spotkają na swojej drodze. Niemniej jednak, bez względu na to, jak trudne jest to dla nich, nadal będą starali się pomóc w rozwiązaniu problemów innych ludzi, aby nie pozwolić, aby dana osoba znalazła się w dołku.

Podsumowanie

Empaci muszą uświadomić sobie, że nie są w stanie rozwiązać wszystkich problemów na świecie. Aby ciemna strona empatii nie zawładnęła ich życiem, muszą przestać udzielać pomocy każdemu, kogo spotkają na swojej drodze.

Główne zdjęcie: youtube