Nie zawsze łatwo jest dogadać się z rodzicami. Dodatkowe trudności w komunikacji z nimi pojawiają się, gdy rodzice się starzeją. Jak należy się zachowywać, aby utrzymać dobre relacje ze starszymi rodzicami?

1. Nawiąż interakcję z nimi

Nie pozwól, aby Twoi starsi rodzice rozwodzili się nad swoimi chorobami i stracili zainteresowanie życiem. Pokaż im, że niezależnie od wieku nadal ufasz im nie tylko w kwestii rozwiązywania wszelkich problemów, ale także w kwestii życia i zdrowia Twoich dzieci.

Zabierz rodziców do sklepu, aby kupić zabawkę dla dziecka lub wybrać nowe tapety. Poproś ich o pomoc z czymś, co mogą zrobić. Spraw, by poczuli że są ważni dla innych, aby nie mieli wrażenia, że są niepotrzebni.

2. Bądź przygotowany na to, by więcej słuchać niż mówić

W większości przypadków osoby starsze są samotne. Pomimo tego, że po przejściu na emeryturę wydaje im się, że mają dużo wolnego czasu, nadal potrzebują możliwości komunikowania się. Zwłaszcza z własnymi dziećmi.

Odwiedzając ich, bądź przygotowany na to, by ich po prostu wysłuchać. Będą czuli, że nadal ich cenisz, gdy okażesz zainteresowanie ich problemami, doświadczeniami, wspomnieniami z przeszłości. Nie potrzebują rad, po prostu bądź w stanie od czasu do czasu wysłuchać swoich starszych rodziców.

3. Zwróć uwagę na to, co mówisz

Zachowaj szczególną ostrożność podczas komunikacji ze swoimi rodzicami i nie spiesz się z wyrażaniem swojej opinii. Możesz obrazić i zranić starszą osobę, ponieważ z wiekiem ludzie stają się bardziej wrażliwi i czepialscy.

Nie ma potrzeby mówić takim rodzicom wszystkiego, co dzieje się w twoim życiu. Zadbaj o ich zdrowie i chroń ich przed niepotrzebnymi negatywnymi informacjami. Pozwól im słyszeć głównie o swoich zwycięstwach, a nie porażkach.

4. Nie angażuj się w konflikty

Nie należy się kłócić i spierać z rodzicami, ponieważ trudno będzie ich przekonać do swoich racji. Najlepiej, żeby sami sobie to później uświadomili, jeśli się w czymś mylili.

Budowanie dobrych relacji z rodzicami jest o wiele ważniejsze niż przekonywanie ich do swoich racji. Aby uniknąć konfliktu, czasami wystarczy po prostu przemilczeć lub podziękować rodzicom za radę.

5. Wybacz im

Nie chowaj urazy do swoich starszych rodziców i bądź w stanie im wybaczyć. Rodzice robią wiele rzeczy z wielkiej miłości do swoich dzieci, nie zdając sobie sprawy, że w rzeczywistości je krzywdzą.

Nie powinieneś chować urazy do swoich rodziców, szczególnie gdy są w starszym wieku, gdyż nikt nie wie co przyniesie jutro. Jeśli coś cię niepokoi, spróbuj porozmawiać z nimi na spokojnie, mówiąc im, co czujesz.

6. Wyrażaj pozytywne emocje

Kiedy człowiek przestaje wychodzić z domu, życie staje się nudne i monotonne. Radość znika, gdy nie ma nowych, żywych emocji. Starsi rodzice również potrzebują emocji i możesz im w tym pomóc.

Wywołaj u nich silne emocje, zabierając ich do teatru, parku lub bardziej ekstremalnego i niezapomnianego miejsca. Podaruj im miły prezent lub kwiaty na święta lub zupełnie bez powodu. Zapamiętają to na długo i będziecie mieli co wspominać.

Pamiętaj, że pomimo częstych nieporozumień ze starszymi rodzicami, nigdy nie przestają cię kochać i nadal jesteś dla nich tym samym małym chłopcem lub dziewczynką.

Główne zdjęcie: youtube