Tacy ludzie jak Sokrates rodzą się raz na tysiąc lat. Jego imię kojarzone jest z takimi pojęciami jak „mądrość” i „sprawiedliwość”. Sokrates posiadał ogromną wiedzę na temat psychologii człowieka. To właśnie dzięki temu rozwinęły się takie nauki jak filozofia, logika i nauki przyrodnicze.

Chcę opowiedzieć trochę o życiu Sokratesa: urodził się w 470 r. p.n.e. w Grecji, w Atenach. Jego rodzina nie była bogata, ale to nie przeszkodziło młodemu człowiekowi dużo się uczyć (niewiele osób miało wykształcenie) i przewyższać swoich rówieśników pod względem wiedzy.

Filozof mówił, że był żądny wiedzy, a im więcej się uczył, tym więcej pytań pojawiało się w jego głowie.

Do Sokratesa należy najwspanialszy cytat:

Wiem, że nic nie wiem”

Jako młody człowiek Sokrates brał udział w wojnie peloponeskiej, gdzie udowodnił, że jest dzielnym wojownikiem. Jednak praca w wojsku nie podobała mu się, pociągała go sztuka, zwłaszcza rzeźba. Bardzo szybko stało się jasne, że ma talent oratorski.

Rodzice Sokratesa zmarli wcześnie, zgodnie z tradycją cały majątek rodziny przypadł najstarszemu synowi, a Sokrates został z niczym.

Wśród mieszkańców Aten Sokrates był znany jako dziwak, z wyglądu przypominał włóczęgę, jego kolacja przypominała kolację niewolnika. Przez całe życie Sokrates zadowalał się tylko tym, co było konieczne. Nigdy nie przyjmował prezentów ani pieniędzy od przyjaciół i znajomych.

Człowiek potrzebuje tak niewiele, by być szczęśliwym, ale niestety tak wiele, by to sobie uświadomić.

Jego uczeń Platon powiedział: „Podczas gdy inni szukają złota, sławy i honoru, on zdobywa przyjaciół”.

Sokrates wykorzystywał sztukę przemawiania i dar przekonywania nie po to, by narzucać swoje poglądy, ale po to, by rozmówca mógł zagłębić się we własne myśli.

Filozof ożenił się po 60. roku życia. Jego żona miała na imię Ksantypa, w ciągu 10 lat małżeństwa urodziła 4 dzieci. Wszyscy uważali ją za kłótliwą kobietę, ale sam Sokrates ironicznie powiedział: ta kobieta ćwiczy moją cierpliwość jak nikt inny.

Sokrates był zbyt mądry jak na swoją epokę, a jego poglądy nie były podzielane przez elitę. Potępiał i odważnie krytykował przywódców wojskowych i władców, przez co Sokrates został skazany na śmierć wiosną 399 r. p.n.e..

Ostatni dzień życia Sokrates spędził na rozmowie ze swoimi uczniami, dyskutując o duszy i jej nieśmiertelności. Filozof był spokojny i opanowany, prosząc swoich przyjaciół, aby zaakceptowali to, co nieuniknione. I wypił truciznę.

Zdrowie nie jest wszystkim, ale wszystko bez zdrowia jest niczym.

O szczęściu

Logika wskazuje, że jeśli nie jesteś szczęśliwy, to nie masz szczęścia. A jeśli go nie masz, to zacznij go szukać. Paradoks logiczny: jeśli szukasz szczęścia, to je stracisz!

O podstawowych wartościach

Za pieniądze można kupić buty, ale nie szczęście, jedzenie, ale nie apetyt, łóżko, ale nie sen, lekarstwa, ale nie zdrowie, służbę, ale nie przyjaciół, rozrywkę, ale nie radość, nauczycieli, ale nie wiedzę.

O sensie życia

Biednym nie jest ten, kto nie ma ani grosza. Biedny człowiek to ten, kto nie ma marzeń.

Życie bez wyzwań nie jest prawdziwym życiem.

Główne zdjęcie: youtube