"Jedyną rzeczą, której musimy się bać, jest sam strach..."

Franklin Roosevelt powiedział: „Jedyną rzeczą, której musimy się bać, jest sam strach. Bezimienny, bezzasadny, niczym nieusprawiedliwiony terror, paraliżujący działania, które należy podjąć”. W ten właśnie sposób zaczynało się jego pierwsze przemówienie jako prezydenta Stanów Zjednoczonych.

To przesłanie nigdy nie traci na znaczeniu. (Być może jedynym wyjątkiem byłaby sytuacja z pająkami. Pająki są naprawdę przerażające 🙂).

Wszyscy czegoś się boją, co uniemożliwia nam pójście naprzód. To może wynikać z naszego doświadczenia życiowego, braku pewności siebie itp. Niezależnie od sytuacji, strach jest jak choroba, z której musimy się wyleczyć. Oto najczęstsze lęki, których musimy się pozbyć.

Strach przed popełnieniem błędu

W życiu będziesz popełniać błędy. Nie da się tego uniknąć. Przynajmniej jeden raz, ale popełnisz błąd.

Uczymy się na błędach. Dzięki nim stajemy się lepszymi ludźmi. Nie ma nikogo na świecie, kto nigdy nie popełniłby błędu. Rozwiązując trudny problem, nie bój się zrobić czegoś źle. Po prostu zaakceptuj, że to może się zdarzyć i idź do przodu.

Strach przed tym, że będziemy się różnić od innych

Co to znaczy być normalnym? Czy to znaczy, że nie powinniśmy różnić się od nikogo wokół nas? Niech ludzie myślą, że jesteś dziwny. Najważniejsze to być sobą. To najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić dla siebie w tym życiu. Jeśli ludzie wokół ciebie myślą, że jesteś dziwny, być może otaczasz się niewłaściwymi ludźmi.

Strach przed posiadaniem własnych zasad i wartości

Wszyscy mamy pewne zasady, którymi kierujemy się w życiu. Mogą być one określone przez naszą religię. Mogą one wynikać z naszego doświadczenia życiowego. Te zasady i wartości wpływają na to, jak traktujemy i zachowujemy się wobec ludzi wokół nas. Wpływają również na to, jakie decyzje podejmujemy w życiu.

Ogólnie rzecz biorąc, te zasady i wartości odgrywają ogromną rolę. Bez względu na to, jakimi zasadami i wartościami kierujesz się w życiu, nigdy nie powinieneś się ich wstydzić. Nigdy nie powinieneś bać się o nich mówić. Możesz wierzyć w co tylko chcesz. Nie zapominaj tylko, że ludzie wokół ciebie również mają swoje zasady i wartości. Szanuj je. Wtedy ludzie wokół ciebie również będą szanować twoje poglądy.

Jeśli się z czymś nie zgadzasz, powiedz to wprost. Nie bój się tego zrobić. Powiedz to w taki sposób, aby nikt nie odebrał tego jako osądzanie. Powiedzenie, że się z czymś nie zgadzasz, to jedna rzecz. Osądzanie kogoś to zupełnie co innego.

Łęk przed oceną ze strony innych

Spójrzmy prawdzie w oczy. Na co dzień wszyscy doświadczamy krytyki. Bez względu na to, co zrobimy lub powiemy, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie nas oceniać. Przyjmij do wiadomości to, że nie da się tego uniknąć.

Gdy uda ci się to zrobić, poczujesz wolność. Gdy pozbędziesz się tego lęku, poczujesz się zupełnie inaczej.

Strach przed zaufaniem swojej intuicji

Wszyscy mamy intuicję. Rozwija się ona w miarę zdobywania doświadczeń życiowych. Nie bój się polegać na swojej intuicji. Może ona podpowiedzieć ci właściwe rozwiązanie. Całkiem możliwe, że gdzieś w głębi twojego umysłu znajduje się już odpowiedź na twoje pytanie.

To, co podpowiada nam intuicja, może wydawać się nam pozbawione logiki. Zdarza się to dość często. I to jest w porządku. Czasami nie mamy wyboru i musimy zaufać naszej intuicji.

Pozbądź się tych lęków. Pozbądź się rzeczy, które powstrzymują Cię przed pójściem naprzód, mając pewność siebie. Masz tylko jedno życie. Nie zmarnuj go.

Główne zdjęcie: youtube