"Najsilniejszy jest ten, kto panuje nad sobą"

Najlepszą i najtrudniejszą rzeczą jest to, by stać się panem samego siebie. Aby to zrobić, trzeba przede wszystkim wziąć na siebie odpowiedzialność za popełnione błędy. Spokojnie zastanowić się, dlaczego stało się tak, a nie inaczej. Najczęściej oznacza to, że nie należy działać na oślep, bez zastanowienia się nad swoimi nawykami i charakterem, być w stanie zatrzymać się w porę. W przeciwnym razie wszystko wróci do punktu wyjścia.

Za każdym razem uczysz się nowych rzeczy, więc nie należy narzekać na zmiany, ale zrozumieć dlaczego tak się dzieje. To jest droga do własnej doskonałości. Wtedy będziesz w stanie wiele osiągnąć.

SAMOOGRANICZENIE DAJE WIELE KORZYŚCI

Nie można wznieść się ponad to, co nieuniknione.

Jeśli chcesz zapanować nad swoim życiem, zapanuj nad emocjami i rządź rozumem. Nauczy cię on co należy robić. Musisz korzystać z tego mądrze i rozważnie. W przeciwnym razie twoje życie będzie wyglądało zupełnie inaczej i pewnego dnia zapytasz z irytacją: dlaczego tak się stało. Musisz żyć świadomie.

Musisz być powściągliwy w mowie (nie mów rzeczy, których potem możesz żałować) i w myślach. Spiesz się powoli, myśl szybko, działaj spokojnie i świadomie. Musisz zmniejszyć wpływ tego, co cię przeraża; uspokoić to, co cię podnieca; rozpoznać to, co wprowadza cię w błąd.

Idź naprzód i nie zniechęcaj się, jeśli coś się nie uda. To nie koniec. Właściwa ścieżka doprowadzi cię do odpowiedniej drogi, TWOJEJ drogi.

Lucjusz Anneusz Seneka (ok. 4 p.n.e. - 65 n.e.),

rzymski polityk, filozof, pisarz