Jak zazwyczaj zaczynasz swój dzień? Jeśli jesteś jak większość z nas, poranek zaczynasz próbując zwlec się z łóżka. Nie jest to takie proste, przecież trzeba kilka razy wcisnąć drzemkę na budziku, prawda?

Istnieje jednak znacznie lepszy sposób. Co, jeśli zamiast myśleć o nadchodzącym dniu z niepokojem i strachem, przyjmiemy go z wdzięcznością i życzliwością? A gdybyśmy obiecali sobie, że dołożymy wszelkich starań, aby nadchodzący dzień był lepszy?

Czy jesteś w stanie to zrobić? Czy mógłbyś być bardziej życzliwy i współczujący dla innych?

Dalajlama wierzy, że tak. Oto, jak radzi rozpoczynać poranek:

"Każdego ranka, gdy się budzisz, pomyśl sobie: jakie mam ogromne szczęście, że się obudziłem, że żyję, że mam cenne ludzkie życie i nie zamierzam go zmarnować. Chcę włożyć całą swoją energię w rozwijanie siebie, w pomaganie innym, w dążenie do oświecenia dla dobra wszystkich istot. Będę miał tylko życzliwe myśli wobec innych, nie będę się złościł ani źle myślał o ludziach wokół mnie. Będę przynosić pożytek innym tak bardzo, jak tylko potrafię".

Rzeczywiście, wydaje się, że to świetny sposób na rozpoczęcie dnia. W rozwijaniu tej pozytywnej umiejętności może pomóc praktykowanie medytacji. Oto 6 kroków, których możesz użyć każdego ranka, aby rozwinąć życzliwe nastawienie do siebie i otaczającego cię świata.

1. Znajdź wygodną pozycję. Możesz ułożyć się wygodnie na krześle lub poduszce, przyjmując pozycję leżącą.

2. Rozluźnij swoje ciało. Spróbuj je poczuć, uwolnij się od fizycznego napięcia. Po prostu oddychaj.

3. Poczuj swój oddech. Podążaj za jego naturalnym przepływem bez żadnego wysiłku. Zauważ dokładnie, gdzie czujesz oddech na swoim ciele.

4. Bądź miły dla swojego umysłu. Nie wyłączysz myśli ot tak i twój umysł może błądzić gdzieś daleko. Jest to naturalne i zdarza się każdemu. Zaakceptuj ten fakt i skup swoją uwagę z powrotem na oddechu. Nie złość się.

5. Skup się na oddechu przez 5-7 minut. To wszystko, co musisz zrobić.

6. Zakończenie. Po kilku minutach ponownie sprawdź swoje fizyczne odczucia, wykonaj wdech i uwolnij wszelkie napięcia podczas wydechu.

Główne zdjęcie: youtube